Панатинайкос се завърна на голямата сцена в Евролигата (видео)

(сн. euroleaguebasketball.net)
07-05-2024 23:45 | BGbasket.com

Панатинайкос намери място на Финалната четворка в Евролигата. Момчетата на Ергин Атаман пречупиха Макаби Тел Авив с 81:72 в решитения пети четвъртфинален мач. В препълнената до краен предел О.А.К.А. двата отбора си спретнаха равностоен дуел през първите три части, но в заключителната гърците казаха тежката си дума и се погрижиха играчите на Одед Каташ да преклонят глава насред Атина.

Това се оказа достатъчно за „детелините“ да елиминират израелците с 3:2 успеха и да продупчат билета си за заключителната фаза в турнира на богатите след 12-годишно отсъствие. На германска земя „зелените“ ще спорят с победителя от двойката между Монако и Фенербахче, като до този момент резултатът е 2:2 победи.

Джон ДиБартоломео, Джош Нибо и Джейк Коен вдъхновиха гостите за силното начало, връчвайки им водачеството. Докато в лагера на домакините липсваха изявени реализатори, израелците продължиха да държат лидерството в свои ръце и след 10 минути игра се отскубнаха с 2 точки.

Силите се изравниха в хода на втората част, когато двата отбора поставиха гонитба в резултата. Кендрик Нън, Костас Слукас, Хуан Ернангомес и Йоанис Папетру дадоха тон на гърците, а от другата страна Хасиел Риверо и Нибо имаха какво да кажат по въпроса. По този начин светлинното табло светеше при 41:41 на голямата почивка.

Обичайните заподозрени изгряха на сцената и в началото полувреме, което даде предпоставки за заплитането на интригата. Това обаче не спря „зелените“ да си издействат аванс от 2 точки в края на предпоследния период.

Проблясъците в офанзивен план на Нън направиха така, че „детелините“ да сътворят обрат във финалната десетка. Верните решения в редиците на израелците се брояха на пръсти, въпреки че Лоренцо Браун се постара да стопи изоставането им само до 6 точки с 4 минути, оставащи на часовника. Впоследствие Матиас Лесор започна да раздава правосъдие и даде рамо на Нън, като усилията на двамата хвърлиха в екстаз тима от Атина във финалните акорди.

Кендрик Нън съсипа нервите на „делфините“ и блесна с пълна сила за ПАО, отчитайки се с 26 точки и 5 борби, които допълни с 6 точни шута отвъд дъгата. Костас Слукас регистрира 15 и 6 овладени под двата ринга топки, Хуан Ернангомес реализира 11, Йоанис Папетру наниза 10 точки.

Лоренцо Браун отговори за Макаби с 19 точки и 7 асистенции. Джош Нибо финишира с 14 и 7 овладени под двата ринга топки.

Тагове: Панатинайкос, Макаби Тел Авив, Евролига