Лукойл Академик е на победа от 12-а поредна титла след трилър в София

29-05-2014 19:51

„Студентите” изстрадаха успеха за 2-1 победи в серията

Лукойл Академик е на победа от 12-а поредна титла в българското първенство, след като надигра в нова драма Левски със 106-99. Отборите се срещнаха в третия мач от финалната серия и първи от нея в зала „Универсиада”, а „студентите” водят с 2-1 победи. Те ще имат шанс да затворят финала отново в зала „Универсиада” в събота, а ако се стигне до пети мач, той ще бъде в Самоков и с чуждестранни съдии. Ключова роля за победата имаше Александър Янев, който записа първите си минути игра във финалната серия.

Лукойл Академик започна мача силно и беше по-добрият отбор в първата половина от откриващата четвърт. Божидар Аврамов правеше каквото си поиска в нападение и Лукойл Академик имаше няколко точки предимство. 3 минути преди края на частта Левски се приближи до съперника и след 10 минути поведе с 2 точки, а Николай Върбанов отново имаше проблеми с натрупани нарушения.
През втората десетка „студентите” записаха много силна серия от 12-3 и се откъснаха с 10 точки напред в резултата, като за първи път в мача разликата стана двуцифрена. След тайм-аут за „сините” разликата бързо бе стопена след тяхна серия, но гостите запазиха преднина на почивката за 53-46. Силно за Лукойл се включи Александър Янев, който изигра първите си минути във финалната серия.

В началото на второто полувреме разликата падна само до една точка, но шампионът продължи да води през цялата трета четвърт. Антъни Уийдън се разигра и в края на третия период след серия от 11-3 Лукойл отново направи аванс си двуцифрен за 81-71 след 30 минути на терена.

Серия от 10-0 на Левски в началото на последната част бързо направи изоставането на Левски минимално, а напрежението се покачваше. 4 минути преди края Брандън Хийт вкара кош и фаул, за да изведе Левски напред при 92-91, а най-интересните минути от срещата тепърва започваха. При равен резултат 95-95 Сашо Янев вкара тройка за Лукойл, последвана от кош на Джоунс. В следващата атака на Лукойл Аврамов вкара далечна двойка за 100-97 и 89 секунди до сирената. След няколко грешки на „сините” в края разликата стана 5 точки при 20 оставащи секунди и до обрат не се стигна.

Шестима състезатели на Лукойл Академик завършиха с двуцифрен точков актив. По 19 точки отбелязаха Антъни Уийдън и Марко Килингсуърт, а с 16 и 11 борби е Аландо Тъкър.

За домакините невероятен мач изигра Брандън Хийт с 39 точки и 8 асистенции, като беше 14/14 от стрелба за две точки, а Лайънъл Чалмърс завърши с 24 точки.