Рилски спортист се пребори за финал на Купата

(сн. БФБ)
10-02-2024 19:51 | Деляна Кадиева

Рилски спортист извоюва мястото си на финала за Купата на България при жените за втора поредна година. Баскетболистките на Маргарита Маринкова надиграха Монтана 2003 със 79:68 след оспорван двубой, изигран в "Арена Самоков".

На финала Рилски спортист ще се изправи срещу победителя от другия мач Берое Стара Загора, докато Монтана 2003 ще премери сили със загубилия от първия полуфинал Локомотив за бронза. Мачовете за медалите са в неделя.

Отново в игра за състава на Преслав Пешев се завърна Янина Тодорова, която се възстанови след контузия в ръката.

Съставът от Самоков започна убедително срещата, като още в първите пет минути поведе след серия от 11:2. Постепенно баскетболистките на Преслав Пешев свалиха изоставането си до 6 след тройка на Валентина Горанова, но Драгана Николич бе точна от наказателната линия в края на периода, за да оформи резултата на 21:13.

Втората четвърт се оказа равностойна, като разликата варираше между 7 и 11 точки в полза на Рилски спортист. Две поредни точни стрелби от тройката на Борислава Денчева и Микаела Дамянов стопи аванса на противника до 34:39, а до почивката разликата остана 5 точки.

След подновяването на играта резултатността падна в първите 4 минути, но две поредни тройки от страна на Борислава Денчева и Шарис Феърли приближи Монтана 2003 на точка от противника - 44:45. Рилски спортист отговори подобаващо, като върна и двете точни стрелби от далечно разстояние благодарение на Драгана Николич и Виолета Григорова. Баскетболистките на Маргарита Маринкова запазиха преднината си, а 17 секунди преди края на третата четвърт авансът на символичните гости скочи до 11 точки след тройка на Моника Борисова. Преди последния период разликата остана двуцифрена при 61:51 в полза на Рилски след успешни наказателни удари от двете страни.

В началото на заключителната десетка разликата отново скочи до 11 точки, а техническо нарушение за реакция получи Ванина ВасилеваЯнина Тодорова обаче позволи на тима си да скъси дистанцията, а Шарис Феърли бе точна за 59:64. Едноминутното прекъсване взето от Маргарита Маринкова помогна на тима й постепенно направи аванса си 14 точки. До края на срещата Рилски спортист запази лидерската си позиция, за да си осигури място на финала за Купата на България.

За успеха най-добра бе Деница Манолова с 25 точки, като добави към тях и 6 борби. Вероника Джикова завърши мача с 13, 7 борби и 7 асистенции.

Янина Тодорова бе най-резултатна за Монтана 2003 с 14 точки, с 12 и 6 борби финишира Тери БатълМикаела Дамянова остана с 11.