Рилски наказа Монтана след обрат в края

(сн. БФБ)
17-02-2024 17:59 | BGbasket.com

Рилски спортист продължава с доброто си представяне в женската А група. Само седмица, след като победи Монтана 2003 в полуфинала за Купата на България, тимът от Самоков записа втори успех над монтанки с 65:62 в двубой от втория етап на шампионата.

За домакините в игра липсваше гардът Моника Борисова.

Така след тази победа съставът на Маргарита Маринкова се нарежда еднолично на втора позиция във временното класиране с 3 победи и една загуба. Отборът на Преслав Пешев остава трети с баланс 1-3. На 24 февруари (събота) Рилски ще има гостуване на Локомотив София, докато Монтана ще бъде домакин на Берое Стара Загора.

Двубоят в първите минути започна равностойно, но тимът от Самоков направи серия от 10 поредни точки, за да излезне напред при 15:6. Гостите съумяха да скъсят леко дистанцията, но след кош на Радина Илиева разликата стана и двуцифрена в края на първата четвърт - 22:12.

В началото на втория период Монтана 2003 смъкна изоставането си до 5 точки след два бързи коша на Валентина Горанова и Янина Тодорова. Рилски спортист успя да върне аванса си до 9, но последва серия от състава на Преслав Пешев - 10:3, с която на почивката стопиха разликата до едва две точки при 29:31.

След подновяването на играта равенството бе на лице, но малко след това Монтана 2003 стигна и до първата си двуцифрена разлика при 48:38 след кош на Ванина Василева. До края на периода баскетболистките на Маргарита Маринкова се опитаха да скъсят дистанцията до противника под 10 точки, но Василева отново се намеси за 52:41 в края на третата четвърт.

Добро начало за домакините в последния период, като инициативата поеха капитанът Вероника Джикова и Деница Манолова, а серията на Рилски стигна до 15:2, за да излезне отново на лидерската позиция при 56:54. Стигна се и до равенство в резултата след един успешен наказателен удар от Микаела Дамянова, а Деница Манолова бе наказана с неспортсменско нарушение. Манолова обаче се поправи още в следващата атака с точен наказателен, а Ивана Бонева даде аванс от 3 точки след добър пробив - 60:57. След едноминутно прекъсване, взето от Преслав Пешев, Микаела Дамянова наниза важна тройка за Монтана, за да изравни отново резултата 1:20 минута до края. Бонева пропусна да върне точната стрелба, а неспортсменско направи Тия Чеймбърс и прати Дамянова на наказателната линия. Тя бе точна и при двата си изстрела, но 13 секунди преди сирената Вероника Джикова наниза тройка за точка аванс - 63:62. В последната атака на Монтана Янина Тодорова допусна грешка при пробива си, а Вероника Джикова бе пратена на наказателната линия, като оформи и крайния резултат от срещата.

Деница Манолова бе най-добра за успеха на Рилски спортист с 14 точки и 8 борби. Виолета Григорова записа 12 и 5 борби, Вероника Джикова финишира с 11 и 6 асистенции, Тия Чеймбърс добави 10 и 5 борби.

За Монтана 2003 Янина Тодорова бе над всички 18 точки, Микаела Дамянова остана с 15 и 5 борби.