Спартак Плевен бие трудно Балкан

Барач с 23 точки (spartak-basket.com)
16-02-2008 20:31 | Александър Сотиров

Отборът на Спартак Плевен постигна трудна, но важна победа пред собствена публика. В зала „Балканстрой” те победиха гостуващия Балкан с 85-83 и нанесоха второ поредно поражение на отбора от Ботевград.

Спартак Плевен започна много силно този мач. Домакините играеха много добре и не оставяха шансове на гостите си. Плевенчани поведоха още от самото начало и започнаха да трупат солиден аванс. Така, след като водеха през цялата първа част, в края й те достигнаха преднина от 27-12.

През втората част Спартак продължи да играе по-добре. Водени от инерцията от първите десет минути, те натрупаха голяма разлика и играеха много добре. Така след първото полувреме резултатът бе 50-30.

Вместо да изиграят спокойно второ полувреме, играчите на домакините показаха най-големия си проблем този сезон – непостоянството. Още в третата част започнаха проблемите за тях. Лека полека Балкан започна да стопява в преднината и в 27-aта минута резултата бе 60-50. Все пак домакините успяха леко да се съживят и да направят аванса си 67-54 след края на третата част.

В последната Балкан отново започна да стопява пасива си. Така три минути преди края дори успяха да поведат с точка - 75-74. Веднага след това Илия Станков върна тройка и отново домакините бяха напред. Стигна се до 83-80, 34 секунди преди края. Наско Радев от гостите намали до 83-81, след което бе фаулиран Росен Софрониев. Той също отбеляза само един наказателен удар за 84-81. Отлично игралия и в тази среща Иван Лилов намали до само точка 84-83 след което бе фаулиран Александър Дяковски 2:5 секунди преди края на срещата. Той пропусна първия, вкара втория за 85-83, а отчаяният опит на Павле Болковац два метра зад центъра се удари в таблото и ринга, но не влезе.

Така Спартак измъкна ценна победа, която ги оставя в битката за по-предно класиране преди края на редовния сезон.

Най-резултатен за Спартак бе хърватинът Божо Барач, завършил с 23 точки. Илия Станков и Тодор Тодоров завършиха с по 17, а Хрисимир Димитров бе пазен добре, но игра за отбора си и създаваше позиции за всички съотборници. Той вкара само 11, но добави 8 борби и 7 асистенции.

За гостите от Ботевград Дуейн Мортън завърши с 27 точки и 10 борби, 8-ми дабъл дабъл за сезона, където води заедно с Перо Антич от Лукойл Академик. Иван Лилов се отчете с 21 точки, а босненският гард Болковац вкара 14.