Лукойл Академик се спаси с много мъка в дербито на лидерите

25-02-2017 20:00

Лукойл Академик постигна изключително трудна победа при подновяването на първенството. Шампионите приеха втория в класирането Академик Бултекс 99 и след много мъки спечелиха с драматичното 82-80. Гостите пък могат да съжаляват изключително много за изпуснатия шанс да запишат втори успех над съперника за сезона. И двата тима имаха доста проблеми със съставите си, като домакините бяха без Павлин Иванов, Крис Минков и Христо Захариев, а пловдивчани без Оскар Белфийлд и Шакир Смит. С този резултат Лукойл се откъсна на върха с баланс 14-3, а Академик и Берое делят второто място с 11-6.

Лукойл поведе набързо със 7-3, но гостите заиграха по-добре и взеха преднина. Те се спряваха стабилно в защита и след няколко силни атаки дръпнаха с 5 точки след десет минути игра. През втората четвърт домакините се върнаха и имаше смени на водачеството и изравнявания, а логично на почивката резултатът бе 40-40.

Домакините водеха в третата част, но пловдивчани останаха близо. Най-голямата разлика, която се получи бе 6 точки, но след 30 минути интригата оставаше, тъй като бе само 4. Последната четвърт обаче започна със серия от 7-0 и преднината изведнъж скочи на 11. Гостите отговориха с две тройки и намалиха, но в един момент допуснаха два коша поред и Лукойл дръпна с 8. Това стана при 3:26 до края, но пловдивчани не се отказаха и с тройка на Бачев намалиха до 2 пасив при оставащи 42 секунди. В ответната атака Зак отбеляза важен кош, но Ваклинов го върна. След това Божо Аврамов изпусна два наказателни, а Шутулович бе фаулиран. Той обаче вкара само единия и Гибсън отговори с два от два. След това Бачев бе фаулиран при стрелба от тройката при оставащи 11.5 секунди и той изравни резултата. От щаба на гостите решиха да правят нарушение и фаулираха Стив Зак, който отбеляза първия наказателен и пропусна втория. Топката обаче остана за домакините, последва нарушение срещу Бийн, който обаче също бе точен само веднъж. 2.7 секунди преди края бе фаулиран и Шутулович, който вкара само първия опит и това донесе победата на шампионите.

Най-резултатен за победата бе Максим Корниенко с 19 точки. Стив Зак направи дабъл-дабъл със 17 и 10 борби, а Дани Гибсън имаше 16 точки и 7 асистенции.

За гостите Милорад Шутулович завърши с 23 точки, но пропуснатите два наказателни удара в края се оказаха фатални. Джордан Семпъл се включи с 16 точки и 10 борби, а Васил Александров имаше 15 точки.