Нова бомба в НБЛ! Ямбол наказа шампионите с 14 тройки

24-03-2017 19:52

Баскетболистите на Ямбол поднесоха втора изненада в рамките на две седмици. След като преди седем дни победиха Рилски спортис, сега момчетата на Петър Петров хвърлиха бомбата на 23-ия кръг в НБЛ, след като се наложиха с 80-71 над Лукойл Академик пред собствената си публика в зала „Диана”.

В основата на победата на Ямбол беше убийствената стрелба от далечно разстояние, където отборът беше безапелационен. Домакините нанизаха 14 тройки срещу едва 5 сполучливи опита за шампионите. Стрелбата за 2 точки отново беше в тяхна полза (46%-45%). Двата отбора овладяха по 45 борби, но играчите на Лукойл Академик направиха по-малко грешки (11-14).

Срещата започна без изявен фаворит, а двата отбора постоянно се гонеха в резултата, но след няколко сполучливи атаки на домакините те успяха да вземат малък аванс пред гостите от Правец и спечелиха първата част с 20:17. След това пасивът на Лукойл започна да расте и достигна до 14 точки (38-24) 4 минути преди края на втората част. В крайна сметка Ямбол се оттегли с 12 точки преднина на почивката (43-31).

След това шампионите се събудиха и единственото добрата игра на гарда Божидар Аврамов успя да ги върне в мача. Разликата беше стопена до 6 точки (46-40) 6 минути преди края на частта, но до обрат така и не се стигна до края на мача. Гостите имаха възможност за обрат в мача едва 4 минути преди края на последната четвърт, когато след кош с фаул на Димитър Димитров разликата беше стопена на 3 точки (69-66), но не се получи. Тройките на Ямбол продължиха да „валят”, а момчетата на Тони Дечев не успяха да намерят противодействие срещу тях.

Най-резултатен за победата на Ямбол беше Венцислав Петков, който приключи срещата  21 точки, а 16 точки добави Станислав Говедаров. За Лукойл Академик Дани Гибсън наниза 17 точки, а Стив Зак се отчете с 14 точки.