Берое ликува с втори трофей за сезона

(Сн.Фейсбук)
18-04-2017 22:03

След Купа България 2017, Берое грабна и своя първи международен трофей в SIGAL UNIQA Балканска лига. Тимът на националния селекционер Любомир Минчев надигра като гост Куманово 2009 със 77-73 във втория мач реванш от финала, след като спечели и първия у дома с 29 точки (84-55), за да вдигне титлата в надпреварата с общ аванс от 33. Срещата в Македония бе доста оспорвана като българския тим поведе с 18 в първия период и допусна пасив от толкова в кошмарна трета част. До края обаче беройци задържаха аванса си и спечелиха мача, за да стигнат до историческия успех за своя тим.

Това е третият български отбор, който печели титлата в Балканската лига, след Рилски спортист през 2009 и Левски през 2010 и 2014 година.

Срещата започна с близо 20-минутно закъснение заради токов удар в Куманово. Това не попречи на Берое да  започна отлично мача. Така след зрелищни изпълнения на Омари Гудул, Арън Джоунс и Рейли-Рос преднината на българския тим скочи за 20-6. Във втория период обаче Берое допусна спад в защита, а съперникът направи няколко бързи атаки и свали под 10 точки пасива си. Така се задържа дълго време във втората с леки колебания в играта на Берое, но след силно включване на Николай Николов българите дръпнаха с 16 точки на почивката.

Капитанът на домакините Мариян Янески започна второто полувреме с три поредни тройки, за да даде добър ход на своя тим, който направи ударна серия от 18-0. Куманово задържа Берое без кош от игра 9 минути, а в края на третия период домакините обърнаха за първи път в срещата при 46-45, след като изоставаха с 18 през първата част.

Българският тим показа признак на живот и започна последния период само с 3 пасив. Малко след това след тройка на Арън Джоунс носителят на Купа България си върна аванса след серия 7-0. Оспорвана се запази играта, но беройци се задържаха напред. Македонците продължиха да бележат от тройката и да намаляват изоставането си, но до края не успяха да стигнат до нов обрат.

Брандис Рейли-Рос бе най-резултатен за успеха със 17 точки, 6 борби и 5 асистенци, а 16 реализира Арън Джоунс. Омари Гудул реализира 11.

За домакините най-резултатен с 15 точки бе Мариян Янески, а по 14 имаха Димитър Караджовски и Стефан Живанович. 13 реализира Миладин Пекович, а Радослав Пекович имаше 11 точки.