БУБА е шампион при юношите U19 за трети пореден път

(сн: Тони Тончев, BGbasket.com)
18-05-2019 16:55 | Мария Маринова

БУБА баскетбол защити титлата си на Държавното първенство за юноши U19. Във финала на надпреварата тимът се наложи над Черно море Тича с 69:56 и взе трети пореден трофей от шампионата в тази възраст.  Убедителният успех дойде най-вече след силно второ полувреме, а опитът също си каза думата, тъй като столичният тим разполагаше с повече играчи от върховия набор. Срещата се изигра пред препълнената зала „Триадица“, която едва побираше всички желаещи да наблюдават мача.

„Моряците“ поведоха с 4:1, но съперникът им бързо направи пълен обрат след девет поредни точки. В следващите минути БУБА поддържаше аванса си, а след първата част водеше с 23:14, което бе и най-голямата разлика в мача до момента. Варненският тим разчиташе основно на Александър Стойков, отбелязал 10 от точките на отбора си до момента. Проблем за тима бяха и двете лични нарушения на Мартин Стефанов, който само след няколко минути игра седна на пейката.

Въпреки неубедителния старт, Черно море започна по-добре втората четвърт. Тимът намали броя на грешките и след серия от 13:3 стигна до пълен обрат при 27:26. Последваха равностойни минути, а след тройка на Стойков, на почивката отборът му водеше с 36:33.

След паузата играта започна много оспорвано, като нито един от двата тима не успя да се откъсне напред със сериозна разлика. В края на частта обаче БУБА взе инициативата и след серия от 11:2 преди заключителната четвърт бе напред с 50:43, като лимитира „моряците“ едва до седем точки.

Подемът в играта на баскетболистите на Мануел Марков продължи и през последната част. Малко след началото й столичният тим първи път поведе с двуцифрен аванс след четири поредни точки на играещия много силно в мача Николай Михайлов.

В последната част БУБА напълно контролираше събитията на терена. Отборът направи невероятна серия от 17:0, като повече от седем минути Черно море не успяваше да се разпише. Това окончателно сложи край на интригата в срещата и до края мачът се доиграваше.

Николай Михайлов бе над всички за победителите с 25 точки, 16 борби и 5 откраднати топки. Андрей Петков добави 12 точки, а с 10 точки и 14 борби е Даниел Кунторов.

За „моряците“ с 22 точки и 10 борби се отчете Александър Стойков. Мартин Стефанов добави 11 точки, а 10 има Михаил Молдов.