Балкан приключи участието си в Шампионска лига

(сн. championsleague.basketball)
20-09-2019 20:49 | Мария Маринова

Балкан приключи участието си в Шампионска лига за този сезон. Тимът от Ботевград бе отстранен още в първия квалификационен кръг от шведския Сьодертеле Кингс. Българският шампион спечели реванша в „Арена Ботевград“ тази вечер с 82:74, но заради загубата с 15 точки в първия двубой, отпада от надпреварата. Домакините бяха близо до това да заличат пасива си от предишния мач, но така и не успяха да го сторят, най-вече заради по-лоши проценти при стрелбата.

Във втория квалификационен кръг Сьодертеле Кингс  ще се изправи срещу Антверп Джайънтс. Победителят от този сблъсък ще се класира за груповата фаза, докато загубилият ще попадне в една група с Балкан във ФИБА Къп. Във втория по сила турнир баскетболистите на Йовица Арсич ще премерят сили още с Енисей Красноярск, както и с победителя от квалификациите между Раховец и Клуж.

Двубоят започна доста оспорвано, като Балкан успя да поведе с 12:7 в средата на първата част след силни изяви на Секулович. До края й обаче тимът така и не успя да се разпише от игра. Сьодертеле вкара 13 безответни точки, а след точен наказателен удар на Калахан „зелените“ изоставаха с 13:20.

Баскетболистите на Йовица Арсич свалиха разликата само на 2 точки в началото на втория период, но след нова силна серия гостите дръпнаха с двуцифрен аванс при 29:18. В следващите минути шведският отбор поддържаше преднина от няколко точки и на почивката водеше с 36:29.

Балкан заигра по-добре през второто полувреме. На няколко пъти тимът пропускаше възможност да направи пълен обрат, но минута преди края на третата четвърт той вече беше факт след тройка на Калахан. В оставащото време той отбеляза още два фаула и изведе Балкан напред с 58:53.

Подемът в играта на българския шампион продължи и в началото на заключителния период. „Зелените“ отново върнаха интригата в серията, след като по-малко от три минути преди сирената поведоха със 76:65. Сьодертеле обаче така и не позволи разликата да стане по-голяма и въпреки загубата, продължава напред в турнира. Заради пет лични нарушения срещата не завършиха Марко Радонич и трима от играчите на съперника.

Най-резултатен за българския тим бе Джордан Калахан с 16 точки. По 14 имат Димитър Димитров (9 борби и 6 асистенции) и Михайло Секулович. С 12 точки е Марко Радонич, а 10 има Крис Минков.

За гостите Чарлс Калисън и Дино Пита отбелязаха 19 точки. Юнатан Першон вкара 17.