Балкан се пребори за място във Финалната четворка на Балканската лига

(сн. balkan-basket.com)
20-04-2022 20:40 | Мария Маринова

България ще има поне един представител във Финалната четворка на Балканската лига и през този сезон. Балкан си гарантира място сред най-добрите четири през сезона, след като тази вечер в „Арена Ботевград“ спечели четвъртфиналния си реванш срещу Сигал Прищина с 82:63. Така двата тима си размениха по една победа на свой терен, но тази на състава от Косово бе едва с 2 точки разлика и той отпада от надпреварата.

Двата тима изиграха слабо първо полувреме, но след много силна игра след почивката домакините заслужиха мястото си във Финалната четворка, която ще се проведе в края на следващата седмица в Израел.

Все още не е ясен съперникът на Балкан на полуфиналите, като всичко зависи от това кой ще е последният участник във Финалната четворка – Левски или Макаби Хайфа. По регламент два отбора от една държава трябва да се изправят един срещу друг, а за момента има такива – Апоел Галил Елион и Ирони Нахария. Така, ако Левски отстрани своя опонент утре, на полуфинал ще играе с победителите от днешния мач. При вариант с три израелски тима в Топ 4, което ще е прецедент, ще се тегли жребий.

Сигал Прищина поведе с 6:0 на старта на мача. На няколко пъти „зелените“ успяваха да изравня, като за кратко дори и излязоха напред при 16:14 след кош на Крисчън Джоунс. Те обаче правеха доста пропуски, вкарвайки само една тройка от седемте си опита и след първата част изоставаха с 16:18. Само за няколко минути пък Дивон Уошингтън натрупа две лични нарушения и за кратко трябваше да седне на пейката.

Двата тима многократно си разменяха водачеството през цялата втора четвърт, без нито един от тях да успее да поведе с повече от 2-3 точки. Гостите допускаха много повече грешки, но отборът от Ботевград така и не успяваше да се възползва от тях, като продължаваше да изпуска от далечно разстояние и закономерно на почивката резултатът бе равен – 34:34.

Баскетболистите на Небойша Видич започнаха много по-добре второто полувреме. Те заиграха много по-добре в подкошието и след серия от 13:4 се откъснаха с 47:38. Последваха две бързи тройки на отбора от Косово, който почти заличи пасива си. Домакините обаче не само, че не позволиха нов обрат, а отново започнаха да трупат разлика и преди последната четвърт тя вече бе най-голямата в мача – 59:47.

Подемът в играта на балканци продължи и след паузата. Разликата в тяхна полза продължи да расте и те нямаха проблем да задържат водачеството си до последно.

Крисчън Джоунс изигра много силен мач за победителите, като завърши с 27 точки и 9 борби. По 12 точки имат Дерик Маркс и Амад Рори, с 11 е Николай Грозев.

За Сигал Меритон Исмаили отбеляза 16 точки, 10 добави Дейшон Бърк.