Championship
Year Winner Runner Up 3rd Place
2016 Lukoil Academic Balkan Rilski Sportist
2015 Lukoil Academic Balkan Cherno More Ticha
2014 Levski Lukoil Academic Cherno More Ticha
2013 Lukoil Academic Levski Rilski Sportist
2012 Lukoil Academic Levski Yambol
2011 Lukoil Academic Levski Yambol
2010 Lukoil Academic Levski Balkan
2009 Lukoil Academic Euroins Cherno More Levski
2008 Lukoil Academic Balkan Levski
2007 Lukoil Academic CSKA Cherno More Intercom Group
2006 Lukoil Academic Cherno More Intercom Group Levski
2005 Lukoil Academic CSKA Cherno More Intercom Group
2004 Lukoil Academic CSKA Levski
2003 Lukoil Academic Levski Yambolgas
2002 Yambolgas Lukoil Academic Levski
2001 Levski Yambolgas Cherno More
2000 Levski Cherno More Yambolgas
1999 Cherno More Levski Ficosota Shumen
1998 Cherno More Sodi Slavia Ficosota Shumen
1997 Slavia Cherno More Sodi Compact Dimitrovgrad
1996 Plama Pleven Cherno More Sodi Slavia
1995 Plama Pleven Slavia Compact Dimitrovgrad
1994 Levski Totel Compact Dimitrovgrad Plama Pleven
1993 Levski Totel CSKA Academic Sodi Varna
1992 CSKA Levski Spartak Pleven
1991 CSKA Academic Varna Bulles Burgas
1990 CSKA Academic Varna Balkan
1989 Balkan Spartak Pleven Levski-Spartak
1988 Balkan Levski-Spartak CSKA
1987 Balkan Levski-Spartak Spartak Pleven
1986 Levski-Spartak CSKA
1985 Academic Varna Levski-Spartak CSKA
1984 CSKA Levski-Spartak Academic Varna
1983 CSKA Levski-Spartak Spartak Pleven
1982 Levski-Spartak CSKA Balkan
1981 Levski-Spartak CSKA Chernomorets
1980 CSKA Levski-Spartak Metallurg
1979 Levski-Spartak CSKA Laskov Yambol
1978 Levski-Spartak CSKA Academic Sofia
1977 CSKA Levski-Spartak Academic Sofia
1976 Academic Sofia CSKA Balkan
1975 Academic Sofia Levski-Spartak Balkan
1974 Balkan Levski-Spartak Academic Sofia
1973 Academic Sofia CSKA Balkan
1972 Academic Sofia Balkan Levski-Spartak
1971 Academic Sofia Levski-Spartak CSKA
1970 Academic Sofia Levski-Spartak CSKA
1969 Academic Sofia Levski-Spartak CSKA
1968 Academic Sofia CSKA
1967 CSKA Academic Sofia Lokomotiv Sofia
1966 Lokomotiv Sofia CSKA Levski
1965 CSKA Academic Sofia Levski
1964 Lokomotiv Sofia CSKA
1963 Academic Sofia Lokomotiv Sofia CDNA
1962 Spartak Sofia Academic Sofia Levski
1961 Lokomotiv Sofia Academic Sofia Spartak Sofia
1960 Spartak Sofia Lokomotiv Sofia Academic Sofia
1959 Academic Sofia Lokomotiv Sofia Spartak Sofia
1958 Academic Sofia Spartak Sofia Lokomotiv Sofia
1957 Academic Sofia Lokomotiv Sofia Spartak Sofia
1956 Spartak Sofia Academic Sofia CSKNA
1955 Lokomotiv Sofia Udarnik Spartak Sofia
1954 Spartak Sofia Udarnik Lokomotiv Sofia
1953 Udarnik Academic Sofia CDNA
1952 Udarnik Academic Sofia Lokomotiv Sofia
1951 CDNV Academic Sofia Udarnik
1950 Narodna Voyska Stroitel Plovdiv Torpedo
1949 Septemvri at CDV Lokomotiv Sofia Trapezitsa Veliko Tarnovo
1948 Lokomotiv Sofia Septemvri at CDV Spartak Sofia
1947 Levski Spartak Sofia Lokomotiv Sofia
1946 Levski Rakovski Sofia Chavdar Sofia
1945 Levski Etar Lokomotiv Sofia
1943 Railway Sports Club Levski Sportclub
1942 Levski AS-23 Railway Sports Club
Cup
Year Winner Runner Up 3rd Place
2017 Beroe Lukoil Academic Balkan
2016 Rilski Sportist Lukoil Academic Beroe
2015 Cherno More Ticha Lukoil Academic Rilski Sportist
2014 Levski Cherno More Ticha Rilski Sportist
2013 Lukoil Academic Levski Rilski Sportist
2012 Lukoil Academic Levski Euroins Cherno More
2011 Lukoil Academic Levski Rilski Sportist
2010 Levski Rilski Sportist Euroins Cherno More
2009 Levski Lukoil Academic Spartak Pleven
2008 Lukoil Academic Cherno More Eurohold Levski
2007 Lukoil Academic Levski CSKA
2006 Lukoil Academic Cherno More Intercom Group Spartak Pleven
2005 CSKA Lukoil Academic Cherno More Intercom Group
2004 Lukoil Academic CSKA Levski
2003 Lukoil Academic Cherno More MM Beer Levski
2002 Lukoil Academic Levski Yambolgas
2001 Levski Cherno More Yambolgas
2000 Cherno More Levski
1999 Cherno More
1998 Cherno More Sodi
1997 Slavia
1996 Plama Pleven
1995 Compact Dimitrovgrad
1994 CSKA
1993 Levski Totel
1992 CSKA
1991 CSKA
1990 CSKA
1989 CSKA
1988 Balkan
1987 Balkan
1986 Balkan
1985 CSKA
1984 CSKA
1983 Levski-Spartak
1982 Levski-Spartak
1981 CSKA
1980 CSKA
1979 Levski-Spartak
1978 CSKA
1977 CSKA
1976 Levski-Spartak
1975 Chernomorets
1974 CSKA
1973 CSKA
1972 Levski-Spartak
1971 Levski-Spartak
1970 Balkan
1969 Levski-Spartak
1968 Spartak Sofia
1967 Spartak Sofia
1966 Lokomotiv Sofia
1965 Chernomorets
1964 VIF
1963 CDNA
1962 CDNA
1959 Slavia
1956 Transport High School Academic Plovdiv
1955 CDNA
1954 Academic Sofia
1953 CDNA
1952 Academic Sofia
1951 Spartak Sofia
Division A (2nd tier)
Year Winner Runner Up 3rd Place
2016 Levski -2 UE Chavdar Troyan
2015 UE Academic Blagoevgrad Chavdar Troyan
2014 UE Chavdar Troyan Academic Blagoevgrad
2013 Spartak Capitol UE Academic Blagoevgrad
2012 Beroe Overgas HomeLine Academic Blagoevgrad
2011 Dunav 2007 Beroe Academic Bultex 99
2010 Overgas Beroe Vidabasket
2009 Balkan Overgas Dunav 2007
Cup of BFB
Year Winner Runner Up 3rd Place
2016 Levski -2 Chavdar Troyan UE
2015 UE Dunav Ruse Academic Bultex 99
2014 UE Chavdar Troyan Academic Blagoevgrad
2013 TrU UE Spartak Capitol
2012 Beroe Academic Blagoevgrad Academic Bultex 99
2011 Dunav 2007 Academic Bultex 99 Vidabasket
2010 Overgas Vidabasket Dunav 2007
Super Cup
Year Winner Runner Up 3rd Place
2016 Lukoil Academic Rilski Sportist
Schedule
Scorecenter
Standings
Amateur
Leaders