Euroleague
Year Winner Runner Up 3rd Place
2017 Fenerbahce Olympiacos CSKA Moscow
2016 CSKA Moscow Fenerbahce Lokomotiv Kuban
2015 Real Madrid Olympiacos CSKA Moscow
2014 Maccabi Tel Aviv Real Madrid FC Barcelona
2013 Olympiacos Real Madrid CSKA Moscow
2012 Olympiacos CSKA Moscow FC Barcelona
2011 Panathinaikos Maccabi Tel Aviv Montepaschi
2010 FC Barcelona Olympiacos CSKA Moscow
2009 Panathinaikos CSKA Moscow FC Barcelona
2008 CSKA Moscow Maccabi Tel Aviv Montepaschi
2007 Panathinaikos CSKA Moscow Unicaja
2006 CSKA Moscow Maccabi Tel Aviv TAU Ceramica
2005 Maccabi Tel Aviv TAU Ceramica Panathinaikos
2004 Maccabi Tel Aviv Fortitudo CSKA Moscow
2003 FC Barcelona Benetton Treviso Montepaschi
2002 Panathinaikos Virtus Bologna
2001 Virtus Bologna TAU Ceramica
ULEB Cup
Year Winner Runner Up 3rd Place
2008 Joventut Sant Josep Girona Dynamo Moscow
2007 Real Madrid Lietuvos Rytas
2006 Dynamo Moscow Aris
2005 Lietuvos Rytas Makedonikos Kozani
2004 Hapoel Jerusalem Real Madrid
2003 Valencia Basket Krka Novo Mesto
FIBA EuroLeague
Year Winner Runner Up 3rd Place
2001 Maccabi Tel Aviv Panathinaikos
2000 Panathinaikos Maccabi Tel Aviv
1999 Zalgiris Virtus Bologna
1998 Virtus Bologna AEK Athens
1997 Olympiacos FC Barcelona
1996 Panathinaikos FC Barcelona
1995 Real Madrid Olympiacos
1994 Joventut Olympiacos
1993 CSP Limoges Benetton Treviso
1992 Partizan Joventut
Champions Cup
Year Winner Runner Up 3rd Place
1991 KK Split FC Barcelona
1990 KK Split FC Barcelona
1989 KK Split Maccabi Tel Aviv
1988 Emporio Armani Milano Maccabi Tel Aviv
1987 Emporio Armani Milano Maccabi Tel Aviv
1986 Cibona Zalgiris
1985 Cibona Real Madrid
1984 Virtus Roma FC Barcelona
1983 FoxTown Cantu Emporio Armani Milano
1982 FoxTown Cantu Maccabi Tel Aviv
1981 Maccabi Tel Aviv Virtus Bologna
1980 Real Madrid Maccabi Tel Aviv
1979 Bosna Sarajevo OpenjobMetis Varese
1978 Real Madrid OpenjobMetis Varese
1977 Maccabi Tel Aviv OpenjobMetis Varese
1976 OpenjobMetis Varese Real Madrid
1975 OpenjobMetis Varese Real Madrid
1974 Real Madrid OpenjobMetis Varese
1973 OpenjobMetis Varese CSKA Moscow
1972 OpenjobMetis Varese KK Split
1971 CSKA Moscow OpenjobMetis Varese
1970 OpenjobMetis Varese CSKA Moscow
1969 CSKA Moscow Real Madrid
1968 Real Madrid BC Brno
1967 Real Madrid Emporio Armani Milano
1966 Emporio Armani Milano USK Prague
1965 Real Madrid CSKA Moscow
1964 Real Madrid BC Brno
1963 CSKA Moscow Real Madrid
1962 Dynamo Tbilisi Real Madrid
1961 CSKA Moscow ASK Riga
1960 ASK Riga Dynamo Tbilisi
1959 ASK Riga Academic Sofia
1958 ASK Riga Academic Sofia
Saporta Cup
Year Winner Runner Up 3rd Place
2002 Montepaschi Valencia Basket
2001 Maroussi Elan Chalon
2000 AEK Athens Virtus Bologna
1999 Benetton Treviso Valencia Basket
1998 Zalgiris Emporio Armani Milano
1997 Real Madrid Scaligera Verona
1996 TAU Ceramica PAOK
1995 Benetton Treviso TAU Ceramica
1994 Union Olimpija TAU Ceramica
1993 Aris Anadolu Efes
1992 Real Madrid PAOK
Cup Winners Cup
Year Winner Runner Up 3rd Place
1991 PAOK CAI Zaragoza
1990 Virtus Bologna Real Madrid
1989 Real Madrid Juve Caserta
1988 CSP Limoges Joventut
1987 Cibona Victoria Libertas Pesaro
1986 FC Barcelona Victoria Libertas Pesaro
1985 FC Barcelona Zalgiris
1984 Real Madrid Emporio Armani Milano
1983 Victoria Libertas Pesaro ASVEL Villeurbanne
1982 Cibona Real Madrid
1981 FoxTown Cantu FC Barcelona
1980 OpenjobMetis Varese FoxTown Cantu
1979 FoxTown Cantu EiffelTowers
1978 FoxTown Cantu Virtus Bologna
1977 FoxTown Cantu Radnicki Belgrade
1976 Emporio Armani Milano Tours Joue Basket
1975 Spartak St.Petersburg Crvena Zvezda
1974 Crvena Zvezda BC Brno
1973 Spartak St.Petersburg KK Split
1972 Emporio Armani Milano Crvena Zvezda
1971 Emporio Armani Milano Spartak St.Petersburg
1970 Partenope Napoli JA Vichy
1969 USK Prague Dynamo Tbilisi
1968 AEK Athens USK Prague
1967 OpenjobMetis Varese Maccabi Tel Aviv
Korac Cup
Year Winner Runner Up 3rd Place
2002 SLUC Nancy Lokomotiv Kuban
2001 Unicaja KK Vrsac
2000 CSP Limoges Unicaja
1999 FC Barcelona Estudiantes
1998 Scaligera Verona Crvena Zvezda
1997 Aris Tofas
1996 Anadolu Efes Emporio Armani Milano
1995 ALBA Berlin Emporio Armani Milano
Balkan League
Year Winner Runner Up 3rd Place
2017 Beroe Kumanovo 2009
2016 Sigal Prishtina Mornar
2015 Sigal Prishtina Rilski Sportist
2014 Levski Galil Gilboa Balkan
2013 Galil Gilboa Levski Rilski Sportist
2012 Galil Gilboa Levski
2011 Feni Industries Rilski Sportist
2010 Levski Lovcen
2009 Rilski Sportist Fersped Rabotnicki Mega Hypo Leasing
ULEB Eurocup
Year Winner Runner Up 3rd Place
2016 Galatasaray Strasbourg IG
2015 Khimki Gran Canaria
2014 Valencia Basket UNICS Kazan
2013 Lokomotiv Kuban Bilbao Berri
2012 Khimki Valencia Basket Lietuvos Rytas
2011 UNICS Kazan CB Sevilla Cedevita
2010 Valencia Basket ALBA Berlin Bilbao Berri
2009 Lietuvos Rytas Khimki
FIBA EuroCup/EuroChallenge
Year Winner Runner Up 3rd Place
2014 Reggio Emilia Zenit St.Petersburg Gaziantep Buyuksehir
2013 Krasnye Krylia Pinar Karsiyaka EWE Baskets
2012 Besiktas Elan Chalon Zenit St.Petersburg
2011 Krka Novo Mesto Lokomotiv Kuban Telenet Oostende
2010 BG Goettingen Krasnye Krylia Chorale Roanne
2009 Virtus Bologna Cholet Basket Zenit St.Petersburg
2008 Barons Kvartals Belfius Mons Hainaut AEL Limassol
2007 Sant Josep Girona Azovmash Mariupol Virtus Bologna
2006 Joventut Khimki BC Kyiv
2005 Dynamo St.Petersburg BC Kyiv Khimki
2004 UNICS Kazan Maroussi Hapoel Tel Aviv
Adriatic League
Year Winner Runner Up 3rd Place
2015 Crvena Zvezda Cedevita
2013 Partizan Crvena Zvezda
2012 Maccabi Tel Aviv Cedevita
2011 Partizan Union Olimpija
2010 Partizan Cibona
2009 Partizan Cibona
2008 Partizan Hemofarm Vrsac
2007 Partizan FMP Zeleznik
2006 FMP Zeleznik Partizan
2005 Hemofarm Vrsac Partizan
2004 FMP Zeleznik Cibona
2003 KK Zadar Maccabi Tel Aviv
2002 Union Olimpija Krka Novo Mesto
Schedule
Scorecenter
Leaders