Лили Борисова: Занимаваш ли се със статистика, буквално си на терена


Лили Борисова: Занимаваш ли се със статистика, буквално си на терена
24-10-2014 21:12

Лили Борисова е мениджър статистика към Българската федерацията по баскетбол.  По думите й тя започва да се занимава със статистика “на шега”, а по-късно това се превръща в нещо като нейна професия. Вече повече от 12 години Лили Борисова упражнява тази дейност и е отговорна за функционирането на статистиката в цяла България. Сега тя прави всичко с много желание и любов, защото това се е превърнало в любимата й част от спорта.

 

В събота в София се проведе ежегодният статистически семинар, който тя организира всяка година, за да обучи нови членове и да дискутира новите промени с останалите екипи. Срещнахме се с Лили, за да ни разкаже как премина обучението тази година, както и какво означава да си всеки път “на върха” на най-ценния елемент от играта.

 

- Как премина ежегодният статистически семинар, който организирахте тази седмица в София?

“Семинарът премина нормално. Присъстваха предимно екипите на отборите от А група за мъже и начинаещите. Имаше теоретична част и доста видео примери. За пръв път заложих на практическа част, в която хората бяха разделени на екипи като дискутираха заедно по-особените ситуации. След това трябваше да ги представят  пред цялата аудитория. Мисля, че се получи много добре и освен, че бе полезно, присъстващите се забавляваха.”

 

- Има ли нови статистически екипи и колко общо са всички те в цялата страна?

„Нови статистически екипи няма, има нови статистици в отделни вече функциониращи екипи – Русе, Троян, Габрово, Монтана, Плевен и Хасково. Лично мен много ме зарадва факта, че видях доста нови, млади лица, които са грамотни и имат желание да се занимават с баскетболна статистика. Много приятно се работи, когато хората имат отношение и потенциал. А те определено имаха.  Броят на статистическите екипи в цялата страна е около 20 – 25, като броят на хората, лицензирани от БФБ, е между 70 и 80 души.“

 

- Приехте ли нови промени в статистическите критерии?

„Тази година за разлика от предишни, нямаше почти никакви изменения по статистическите критерии и прилагането им. Обикновено в началото на всеки баскетболен сезон ФИБА Европа и УЛЕБ организират ежегодни семинари, на които се представят последните изменения, но тази година за пръв път от 2001 година насам, нямаше такъв семинар. Единственият момент, който дискутирахме и може би беше непознат на статистиците в България, бе, че вече всяко техническо, неспортсменско или дисквалифициращо нарушение се отбелязва и като отборна или индивидуална грешка на състезателя, извършил го, тъй като отборът губи правото на притежание на топката. Всичко друго бе познато и имахме възможност да го затвърдим.“

 

- Какви проблеми срещате най-често при прилагането на статистическите критерии? А случва ли се да има такива от страна на играчи или треньори?

„Добър въпрос. Проблемите са немалко и от различно естество: някои от статистиците не са играли баскетбол или в много ранна детска възраст и нямат винаги правилно възприятие за случващото се на терена; други са запознати със старата система за водене на ръчна статистика, стари критерии и правилници, които са неприложими в днешно време и им е трудно да се „пречупят“; трети нямат достатъчно опит и не могат още да преценяват дадени ситуации; и други. Да не забравяме и факта, че в статистиката, статистикът има право на лична преценка, т.е. има го личния елемент и оттам също може да възникнат несъответствия. Веднага давам пример: АСИСТЕНЦИИТЕ - това е най-спорният и конфликтен елемент в баскетболната статистика. Няма точна и категорична дефиниция за асистенция, като тенденцията в целия свят е да се разшири понятието и да се дава такава почти винаги, когато след подаването са вкарани точки. Различните екипи имат различна преценка към елемента асистенция и затова един и същ състезател може да бъде третиран по напълно различен начин на различните места относно този показател.

Има случаи, в които треньорите са недоволни от статистиката и не са съгласни с отразеното. Мисля, че е нормално. Затова работим по уеднаквяване на критериите и правилното им прилагане. Мисля, че с всяка изминала година статистическите екипи стават все по-добри.“

 

-Кое е основното задължение, което баскетболните клубове трябва да имат към един статически екип ?

 

„Честно казано не всички клубове в България имат нужното сериозно и професионално отношение към статистиката и поддържане на условия за работа на екипите. Някои от тях не отдават нужното значение и са доволни от минимума, само защото го пише в нормативните домакини и се стремят да избегнат административна глоба.  Всеки баскетболен клуб в България, който участва в НБЛ, А група – мъже, Купа на България и/или е домакин на финали за подрастващи, има задължение да осигури статистически екип, който да е обучен, опитен и лицензиран от БФБ, интернет връзка в залата, лаптоп и принтер за екипа. Това е минимумът! И тук е моментът да споделя, че повечето статистически екипи в България работят с лични (а не служебни) лаптопи, което за мен лично, е недопустимо. В някои зали няма интернет връзка, а има и такива с налична връзка, но тотално неизползваема.

Но най-лошото е, че има клубове, които нямат комуникация с БФБ и лично с мен относно статистическото обслужване на срещите им.  Разбира се, има и клубове, които комуникират добре и показват нужното отношение. С останалите трябва търпение и може би един ден нещата ще се получат.“

 

- Кое е най-важното нещо, което един статистик трябва да знае и може?

„За мен лично трябва да е отговорен и да има отношение. Това са личностни качества. Чак тогава идват баскетболните или техническите. Има примери на хора, които не са играли 1 минута баскетбол през живота си, но се справят прекрасно. А има и другия вариант – много баскетболни познания и грамотност, но едно такова отношение, че всичко се знае и може, което пречи. Строго индивидуално е.“

 

- Как успявате да координирате работата с толкова много екипи в цяла България? Трудно ли се организира всичко?

„И е лесно, и не е. Като дистанционна комуникация мисля, че сме на едно много добро ниво – кореспонденция по мейли, видео примери, затворена група във Фейсбук, където се споделят мнения, информация, проблеми и решаването им, съвети и предложения; БФБ уеб платформа. Работя по изграждане на статистическа уеб платформа, която мисля, че ще е много полезна – ще бъде нещо като онлайн учебник/наръчник по статистика. Освен това след всеки кръг оповестявам грешките и/или пропуските до всички статистици, за да може да не се допускат повторни и.т.н.

Проблем е невъзможността да се организират по-често срещи и семинари със статистиците в България, както и да се посещават всички зали и да се контролира директно работата на екипа в реално време. Като цяло мисля, че в по-голямата си част комуникацията ни е на едно много добро ниво.“

 

- Мислите ли, че по някой път играчи обръщат прекалено много внимание на индивидуалната си статистика за сметка на отборната игра?

„Разбира се. Винаги го е имало и ще го има. Не мисля, че пречи крайно, ако отборът върви добре.“

 

- Харесва ли Ви работата със статистика и какво Ви носи тя?

„Обожавам тази работа. Харесва ми това, че си в пряк досег с баскетбола, буквално си на терена, в играта, част от нещата си. Харесва ми и това, че намерих много приятели и контакти в тази среда. И най-важното, занимаваш ли се със статистика, почти нямаш шанс да изоставаш от развитието на баскетболната игра, която се променя много динамично. “

__________________

 

Заповядайте в онлайн спортен магазин SportForMe


Вижте какво се случва в света около нас с FBR.BG

 

Харесайте BGbasket.com във Фейсбук

 

Следвайте BGbasket.com в Туитър


Тагове: Лили Борисова, статистика
Коментари
Други новини
Номер 1 за българския баскетбол
Откажи