Обрат в последната част донесе загуба на Лукойл Академик в първия им европейски мач

28-10-2015 16:02

Лукойл Академик зaпочна със загуба участието си в турнира за Купата на ФИБА Европа. В мач от група Н българският шампион отстъпи като гост на руския Енисей Красноярск с 68-75 след обрат в последната част. Тимът на Тони Дечев се бореше и води близо 30 минути в срещата, но допусна спад  в края и силите му не стигнаха за успех в първия му европейски мач от сезон 2015/2016. Oтборът бе без Павлин Иванов, който е с комоцио след двубоя с Берое от третия кръг на НБЛ. В следващия мач от турнира на 4-и ноември от 20.30 часа българите посрещат в "Арена Ботевград" естонския Калев в първи домакински мач, а Енисей гостува на Макаби Ришон. Малко по-късно днес от 18.30 един срещу друг ще се изправят другите два отбора от тази група Макаби и Калев.

Тони Дечев заложи в стартовата петица на капитана Тенчо Банчев, най-опитният играч в своя тим навън Филип Виденов и чужденците Желко Шакич, Чад Тимбърлейк и Бранислав Ратковица, а българските шампиони започнаха ударно двубоя със серия 8-0. Нашите задържаха Енисей Красноярск без кош в първите три минути на двубоя, но постепенно домакините започнаха да вкарват и да намаляват изоставането си. Минута преди края те изравниха при 15-15, но две тройки на младоците в българския състав Крис Минков и Митко Димитров дръпнаха Лукойл Академик напред с 8 точки след първата част.

Нашите показаха много добър процент на стрелба от линията за три точки и в началото на втората част за първи път направиха преднината си двуцифрена при 28-15. Българският тим поддържаше голяма преднина през цялата част след добра игра на Филип Виденов. След две поредни тройки на Павел Спиридонов обаче, в последните секунди на първото полувреме, домакините от Русия стопиха пасива си на 5 точки на почивката.

Лукойл запази аванс в третата част като дълго време той не падаше под 5 точки. В края на частта обаче, след тройка на Спиридонов, за първи път от началото на двубоя авансът им бе стопен до 2 точки при 49-47. Хърватският национал Шакич обаче отново вдигна преднината на българския тим. Минута след началото на последната част гостите за първи път обърнаха в резултата при 53-52. Разликата се запази малка, но те задържаха аванс до край, както и контрола на терена. Домакините затегнаха защитата, а Лукойл започна да грешки и след серия от 8-0 Енисей излезе с 9 точки напред при 68-59. Минута преди края авансът им скочи още повече до 12 и въпреки опитите на Лукойл Академик да стопи, те загубиха двубоя.

Филип Виденов и Желко Шакич бяха най-резултатни за Лукойл Академикс по 16 точки, а 11 точки и 8 борби добави Чад Тимбърлейк. Бранислав Ратковица направи 11 асистенции за своя отбор и овладя 4 борби, но не отбеляза нито един кош от 5 опита.

За успеха на Енисей над всички бе Павел Спиридонов с 15 точки, а 14 добави Тони Тейлър. Ди Джей Кенеди завърши с 13 точки и 9 борби, а 10 добави Алексей Вздихалкин.