Левски потопи Черно море след невероятен финал край морето

12-03-2016 20:00

Левски записа осма победа от началото на сезона в НБЛ Виваком след невероятно драматични последни секунди. "Сините" спечелиха с 93-92 като гост на Черно море Порт Варна, след като направиха обрат през второто полувреме, а в последните секунди имаха и късмет. При аванс от 2 точки за тях Станислав Цонков бе фаулиран от Венцислав Петков при стрелба зад центъра. Гардът на варненци обаче вкара само първия наказателен и така гостите си отдъхнаха и спечелиха. С този резултат левскарите остават седми, но вече са с баланс 8-13, докато "моряците" остават пети с 11-10. Следващата седмица Левски ще гостува на Спартак Плевен, а Черно море приема Академик Бултекс 99.

Двата тима заложиха повече на нападение отколкото на защита за цялото първо полувреме, в което си отбелязаха общо 103 точки. В началото на мача напред бе Левски, но след 10-0 Черно море поведе със 7 точки. След 7-0 във втората четвърт пък преднината стигна и до 14, като остана такава дълго време, а точно преди почивката бе намалена до 11.

Много бързо след паузата обаче левскарите успяха да се върнат в мача и да намалят. Те стояха близо до варненци, а в последните секунди на третата четвърт се доближиха на само 2 точки. С 5 поредни точки за начало на последната четвърт Левски отново поведе. След това "сините" поддържаха минимална преднина, като отговаряха на всеки опит на варненци да изравнят или поведат. При две минути до края черноморци намалиха за пореден път до 1, но Станислав Славейков отговори с тройка. Последва пропуск за домакините и нова тройка на Алекс Симеонов, която до голяма степен реши мача. Варненци обаче направиха 5-0 и свалиха до 2, след като преди това Карамфилов изпусна два наказателни, а пък след това Симеонов изпусна един. Цонков намали разликата до една, Славейков отговори с два наказателни, а същото отново направи Цонков. След това Славейков пак застана на линията, но бе точен само веднъж, след което Цонков бе фаулиран при опит за далечна стрелба зад центъра. Той вкара първия си опит, но пропусна следващите два и така победата остана за гостите.

И двата отбора стреляха по 40% от тройката, като Левски имаше 15 от 37, а Черно море 10 от 25. Приблизително еднакво слаби бяха те и от наказателната линия - 16 от 27 за домакините и 18 от 30 за гостите.

Алекс Симеонов направи дабъл-дабъл за успеха с 27 точки и 17 борби, а Станислав Славейков се отчете с 26 точки.

За домакините с 20 точки и 9 борби завърши Симеон Илиев, а Станислав Цонков имаше 20 точки и 8 асистенции.