ИУ изпревари Чавдар Троян на финалната права, Академик София не издържа в Бургас

03-04-2016 19:09

Все още не е ясно крайното класирането след последния кръг на А група

Момчетата от Икономическия университет във Варна завършиха с успех в първата шестица на мъжката А група. В последния кръг на първенството тимът на Петко Делев срази като домакин Чавдар Троян с 91-64, след като водеше убедително през целия мач. Така двата отбора завършиха с равен актив от 7 победи и 3 загуби, но варненци са с предимство в директните двубои (3-1) и затова ги изпревариха в крайното подреждане То обаче, все още не е напълно ясно. Най-голям шанс да спечели титлата има Левски, който единствен само с две загуби до момента, но има и още два отложени мача с Шумен и Видабаскет. Те ще се изиграят тази седмица. Само при още една победа тимът на Мануел Марков ще стане шампион, защото има успехи във всичките си мачове над ИУ Варна и Чавдар Троян. При две загуби "сините′ ще останат трети.

ИУ започна отлично мача със серия 24-4.Троянци допуснаха страшно много грешки в нападение и имаха едва два коша за пет минути игра. За една част домакините вкараха цели 33 точки и водеха с 18 след 10 минути игра. Във втората нападението на Чавдар отново не вървеше, а съперникът направи серия 14-2 и на почивката вдигна аванса си до 28 точки. След подновяване на играта авансът на варненци само продължи да нараства, както й хаосът в тима на Чавдар. След третата част ИУ вдигна преднина почти до 40, която почти не се промени и до края.

Николай Георгиев бе най-резултатен за успеха с 16 точки, а по 14 отбелязаха Антон Диков и Саша Топчов. По 12 отбелязаха Ивайло Тодоров, който имаше и 9 асистенции и Хакан Сербезов.

За Чавдар Троян над всички с дабъл-дабъл от 23 точки и 11 борби бе Радослав Кочев, а с 19 точки и 11 борби се включи Данаил Христов. Леонид Бажанов имаше 11.

В друг мач от последния кръг Делфин надигра като домакин Академик София с 86-79.  Бургазлии завършиха на трета позиция с баланс 4-4, а отборът, съперникът им е с актив от 6 победи и 2 загуби. Все още обаче, не е ясно на коя позиция ще бъде той, защото вторият тим – Рилски спортист играе последния си мач във вторник срещу Дунав. Ако самоковци спечелят, ще се изравнят с Академик София, но ще станат първи, защото печелят с по-голяма разлика в директните сблъсъци между двата тима. При загуба, първото място във втората петица ще остане за втория тим на Лукойл Академик.

Делфин започна по-силно двубоя, но след серия 7-2 гостите от Академик София ги настигнаха и доведоха до равенство при 21-21. Домакините имаха лек аванс през първия период, а в средата на втората Академик обърна. Бургазлии изравняваха и успяха да си върнат аванс едва в последните секунди на първото полувреме и излязоха в почивка с аванс от две. Делфин поддържаше преднина през третия период, но Академик София обърна за кратко. В последната домакините вдигнаха до 11. Академик на няколко пъти пак стопи, но до  края бургазлии запазиха преднината си, за да спечелят двубоя.

Манол Тончев бе в основата за успеха с 23 точки и 7 борби, а 22 добави брат му Ростислав Тончев. Ерик Димитров имаше 16, а близо до трипъл-дабъл с 13 точки, 7 борби и 7 асистенции се включи Милен Дудев. 10 имаше Велислав Костов.

За Академик София 20 точки наниза националът Цветомир Акимов. Александър Илиев имаше 19 точки и 9 борби, а с 16 се включи капитанът Николай Николов.