Реал Мадрид шампион на Испания за 33-и път

(сн.Златка Замова)
22-06-2016 23:37

Реал Мадрид спечели  33-а титла в испанското първенство след като надигра Барселона с Алекснадър Везенков

с 91-84  (19-26, 26-2127-18, 19-19) в четвъртия мач, за да обърне плейофната серията с 3-1.

На трибуните с хората празнува и президентът на кралския клуб Флорентино Перес.

Треньорът на белите Пабло Ласо започна с топреализатора Джейси Керъл в титулярната петица, но се видя че не е възстановен от контузията в левия глезен от понеделник и след 7 минути американецът напусна играта. Анте Томич отбеляза 7 точки за Барселона, която се откъсна с 6 след 9-9. Томаш Саторански се включи добре.

Белите в състав Серхио Родригес, Серхио Люл, Руди Фернандес, Фелипе Рейес и Густаво Айон постегнаха защитата във втората четвърт и почнаха да скъсяват разликата. Атрактивен кош със завъртане на Руди и 2 на Люл стана 25-32 в 12-а минута, когато за 2 минути влезе Александър Везенков.

20-годишният ни национал игра самоуверено, подаваше и пресичаше пасове, бореше се добре, отнесе 2 фаула и изби влизащ кош. Подема на Реал продължаваше и след 2 наказателни на Фелипе Рейес стана 33-34. Тройка на Руди за 36-34 вдигна залата, а мачът се забърза кош за кош. Барса се оттегли с 2 точки аванс на почивката (47-45).

При аванс от 5 точки за каталунците, треньорът им Шави Паскуал извади Томич и завъртя резервен състав. Люл поведе домакините към победа с 2 коша (плюс 1 на пуснатия за минутка Керъл). Айон и Томпкинс крадяха топките под коша, Руди и Тейлър подаваха, Серхио Люл бе в друга орбита, вкарвайки отвсякъде. Така „белите” обърнаха със 70-63, а публиката разтресе 12-хилядния Дворец на спорта от песни: „Как де не те обичам, Мадрид, оле!” .

Паскуал върна титулярите Доулман и Наваро да спасяват последната четвърт  с Абринес и Саторански. Томич смени Лавал за последните 6 минути, разликата бе стопена до 1 точка. Мачулис и Фелипе Рейес смениха Руди и Айон в инфарктните последни минути. 3 точки на белия капитан донесоха преднина от 6, която Реал не сдаде повече.

Серхио Люл наниза 19 точки и заслужено стана MVP, адашът му Родригес и Томпкинс добавиха по 14 за Реал.

Анте Томич и Томаш Саторански отбелязаха по 17 за Барселона. Ефстратиос Перпероглу реализира 11.

Капитанът Хуан Карлос Наваро стана най-резултатния баскетболист на плейофите в испанското  първенство след тройка в 26-ата минута (14 точки) и 1869 точки общо подобри досегашния рекорд на Жорди Вилякампа (Ховентуд) 1863. Наваро премина 8000 кариерни точки в понеделник, събра 8017 вече.