Кевин Дюрант изведе САЩ до погром над Сърбия и нова олимпийска титла

(сн. fiba.com)
21-08-2016 23:30

Кевин Дюрант изигра страхотен мач за САЩ и изведе отбора си до трета поредна и общо 15-а титла от 19 издания на олимпийския баскетболен турнир. Във финалния мач в Рио де Жанейро американците не срещаха никакви проблеми срещу Сърбия и победиха с резултат 96-66. Те дублираха вчерашния златен медал на женския отбор, който също го спечели по повече от убедителен начин. Въпреки загубата във финала, Сърбия изигра страхотен турнир, показвайки страхотен баскетбол и предизвиквайки уважение.

Това беше последният мач на легендарния треньор Майк Кшизевски начело на САЩ. Той беше начело на америанския национален отбор цяло десетилетие – от 2006 година насам и го изведе до три олимпийски и две световни титли. От догодина неговото място ще бъде заето от старши-треньора на Сан Антонио Спърс Грег Попович.

Интрига имаше единствено в първата четвърт от мача, в която на моменти Сърбия водеше в резултата, а след нея американците водеха само с 4 точки. Кевин Дюрант обаче наниза две поредни тройки в началото на втората част, а след като вкара 24 точки само за първото полувреме изведе отбора си далеч напред с 23 напред. След почивката всичко беше под контрола на САЩ и разликата премина границата от 40 точки в средата на последния период. До края мачът просто бе доигран, а американците отпразнуваха третата си поредна олимпийска титла.

Кевин Дюрант наниза 30 точки (5 тройки) за победителите, 13 точки и 15 борби добави ДиМаркъс Къзънс, а 12 вкара Клей Томпсън.

За Сърбия Неманя Недович реализира 14 точки, а Милан Мачван – 11.