Националите загубиха в Украйна на старта на евроквалификациите

31-08-2016 20:51

Мъжкият национален отбор на България загуби от Украйна като гост с 69-79 първия си мач от квалификациите за Евробаскет 2017. Украинците започнаха мача много уверено и натрупаха двуцифрена разлика още в началото, като успяха да контролират темпото през целия мач, за да стигнат до убедителен успех в срещата от група Е. Това беше първият официален мач на България след повече от две години, а в следващата си среща тимът ни посреща Словения на 3-ти септември (събота) в „Арена Ботевград”.

Мачът не започна никак добре за нашите баскетболисти, които играеха нервно и нападението им не вървеше. Украйна пък направи няколко успешни атаки, включително вкара две тройки и бързо поведе с 12-2. Разликата се запази в средата на първата част след ниска резултатност, а в края й Иван Лилов вкара тройка, за да приближи отбора ни на 7 точки при 10-17. Вторият период започна с две тройки за България - на Александър Янев и Станислав Ваклинов и разликата падна до 4 точки. Украинците обаче бързо реагираха и увеличиха разликата до 9 точки. До средата на втората част домакините запазиха контрол над играта и поведоха с 15 точки, а отборът ни изпитваше сериозни затруднения под коша в отсъствието на Джейсън Уошбърн. До почивката Украйна запази комфортна преднина за 42-25.

През третата част стабилната разлика се запази, като често стигаше до 19 точки. Националите ни обаче бяха равностойни на съперника през нея и успяха да я спечелят с точка разлика – 22-21, вкарвайки близо до точките си за цялото първо полувреме – 25. След 30 минути резултатът беше 63-47. Играта остана равностойна през последния период, а изтичането на времето работеше само в полза на Украйна. Отборът доигра мача спокойно и запази разликата, въпреки че националите ни спечелиха и тази част.

Украинците хванаха 34 срещу 31 борби и имаха по-добри проценти на успеваемост при стрелбата за две – 56% срещу 52% и три точки – 40% (8/20)срещу 27% (9/33). Те имаха и повече асистенции – 24-18 и застанаха на линията близо два пъти повече – 23 срещу 12 опита.

За отбора ни най-резултатен с 16 точки беше Чавдар Костов, 15 и 6 борби добави Александър Янев, а 13 вкара Иван Лилов. От американците за този мач Любо Минчев избра Дий Бост, който приключи с 4 точки и 4 асистенции.

За победителите Кирило Фесенко бе неудържим под коша с дабъл дабъл от 15 точки и 10 борби, 14 добави Руслан Отверченко, а 13 и 6 борби – Вячеслав Кравцов.