Лукойл Академик оцеля в Ботевград

21-10-2016 19:51

Лукойл Академик записа втори успех в НБЛ, който обаче дойде след обрат в последния период. В повторение на финала от миналата година тимът на Тони Дечев надигра трудно като гост Балкан с 88-76, след като изоставаше почти през целия мач. Силни последни минути на шампионите им донесоха успеха. Преди това ботевградчани изглеждаха доста по-различно от първия си мач в Самоков и контролираха изцяло мача в Ботевград, но в края допуснаха второто си поражение. В следващия кръг на 29 октомври Балкан гостува на Академик Бултекс 99, а Лукойл посреща у дома Черно море Тича. Преди това в сряда (26 октомври) българският шампион гостува на румънския Стяуа във втори кръг от Купата на ФИБА Европа.

След кошмарния старт на сезона в НБЛ Балкан започна като прероден двубоят срещу Лукойл Академик. Домакините от Ботевград играеха с отлична успеваемост при стрелбата и взимаха на колко пъти аванс в първия период. Гостите от Правец от своя страна допуснаха доста грешки и изпуснаха доста стрелби. По-добрата игра на ботевградчани стигна до цели 11 точки аванс в средата на втория период при 39-28, а до почивката Лукойл, който направи 10 грешки, успя да свали пасив само до 8. Добро включване за домакините направи Михайло Секулович, който реализира 9 точки, а с толкова бе и Станимир Маринов.

Лукойл Академик започна с добра серия второто полувреме и на няколко пъти в третия период сваляше изоставането си до 2 точки. За кратко минута преди края тимът на Тони Дечев обърна при 60-58 след кош на Христо Захариев, но ботевградчани си върнаха преднината в последната част. Лукойл се държеше близо и в последния период, а в средата след фаул и техническо на Колин Вос (което бе второ за Балкан) гостите направиха серия 7-0 и обърнаха за първи път от началото на мача. Така до края те удържаха аванса си и спечелиха мача.

Лукойл Академик показа по-добър процент на стрелба от всички показатели, а Балкан овладя  11 борби повече от съперника – 42 срещу 31. След 10 грешки през първото полувреме Лукойл успя да направи само 5 през второто.

Дани Гибсън бе най-резултатен за успеха на Лукойл Академик с 23 точки и 6 асистенции, а 21 добави Павлин Иванов. Стив Зак също се включи силно със 17 точки и 8 борби.

За Балкан най-полезен бе черногорският център Михайло Секулович с 18 точки и 9 борби, а 17 добави Ивко Ивков. Станимир Маринов се включи с 11 точки, 6 борби и 5 асистенции.