Пет поред за ИУ Варна на изток

(сн. BGbasket.com)
13-11-2016 20:38

Отборът на Икономическия университет от Варна записа петата си победа от пет мача в източния регион на мъжката А група. Днес във варненско дерби тимът надви Академик Варна с резултат 89-54 в зала „Христо Борисов”. Така баскетболистите на Петко Делев продължават да са едноличен лидер в класирането, а Академик е с актив 1-3. ИУ натрупа преднина от 35 точки и реши мача още преди почивката, а след равностойно второ полувреме разликата се запази. Петима баскетболисти на победителите завършиха с двуцифрен актив, като 16 точки отбеляза Николай Георгиев, а 15 и 7 борби добави Ивайло Тодоров. За Академик Тодор Куртев вкара 10 точки и отне 5 топки.

Шумен продължава да следва плътно ИУ в класирането, след като днес записа четвъртата си победа и има само едно поражение. Отборът надви Черноморец у дома с резултат 85-82. Бургазлии са без победа и с 3 загуби до момента. Мачът беше равностоен през цялата си продължителност и след много смени на водачеството и изравнявания се стигна до 79-79 при две минути до края. Тогава Янко Янков и Антонио Станков нанизаха две поредни тройки, за да решат мача в полза на отбора си. В оставащото време съперникът върна точки, но не успя да настигне Шумен. Димитър Янчев наниза 23 точки за победителите, 21 плюс 14 борби и 7 асистенции добави Васил Михайлов, а 17 плюс 15 борби – Андрей Иванов. За Черноморец Димитър Найденов отбеляза 23 точки, Иван Каравеев – 18, а Емил Димов и Димитър Рошманов – по 13.

В третия мач от региона за петия кръг Черно море Тича -2 победи Дунав Русе като домакин с 84-72 след силно второ полувреме. До момента варненският отбор се с актив 2-2, а русенският – с 1-2. Домакините спечелиха убедително първата част – 28-12, но русенци стопиха почти целия си дефицит до почивката. Черно море спечели следващите две части и запази преднина, за да стигне до победата. Мартин Коцев записа 25 точки и 10 борби за успеха на отбора си, а по 21 добавиха Мартин Стефанов (11 борби) и Кристиян Кръстев (12 борби). За Дунав Николай Титков записа 24 точки и 6 асистенции, а с 16 точки и 5 борби се включи Денис Титов.