9 от 9 за Академик в Пловдив, пета поредна загуба за Балкан

10-03-2017 20:07

Академик Бултекс 99 продължава да е единственият отбор без загуба като домакин в НБЛ. В мач от 21-вия кръг отборът победи Балкан с 85-82 в изключително драматичен и оспорван мач, преминал през много обрати и решен в последната минута. Пловдивчани са 9-0 като домакини в първенството, а до момента имат 12 победи и 6 загуби – колкото и Берое, а Рилски спортист е с 12-7. Ботевграчани пък останаха с три победи назад, като до момента са с актив 9-10, а днешната загуба беше пета поредна за тях. В следващия кръг Академик Бултекс 99 гостува на Черно море Тича, а Балкан почива.

Домакините започнаха мача отлично и до средата на първия период натрупаха 11 точки преднина – 18-7. Пловдивчани запазиха комфортен аванс до края на първия период, след който бяха с 13 напред. През първите пет минути от следващата четвърт обаче Балкан направи серия от 12-0 и бързо стопи разликата. Балканци завършиха полувремето с 6-0 и на почивката бяха напред в резултата – 40-37.

Две минути след почивката се появи технически проблем с таблото и отчитането на 24 секунди за нападение. Това прекъсна мача за около 15 минути. След подновяването на играта табло за секунди нямаше, а секундите за атака те бяха обявявани на глас по микрофон. Балкан запази крехка преднина през цялата десетка, а в края й успя да поведе с 8 точки за 64-56. Две поредни тройки за Балкан изведоха тима с 14 напред, но Академик изригна със серия от 17-3 и всичко започна отначало 4 минути преди края, когато резултатът беше 73-73. Домакините продължиха серията си до 20-3, а при оставащи 2 минути и половина отборите отново бяха равни. При минута до края и точка за Балкан Джордан Семпъл вкара кош за 82-81, след което Балкан пропусна, а в следващата атака Семпъл отново отбеляза за 84-81. В последните атаки Академик остана напред и взе победата.

Балкан спечели борбата – 47-38, но и извърши много повече грешки – 20 срещу 8. Ботевградчани стреляха ужасно от наказателната линия – 9/19.

Шакир Смит отбеляза 24 точки за победителите, а Джордан Семпъл се включи с 20 точки, 13 борби, 5 асистенции и 5 блока. С 16 точки завърши Оскар Белфийлд.

За Балкан 20 точки отбеляза Станимир Маринов, 15 плюс 17 борби записа Травис Даниълс, а с 13 се отчете Мартин Дурчев.