Хасково 2012 е новият шампион при жените

30-04-2017 19:41

Хасково 2012 завърши сезона със златен дубъл, след като спечели финалната серия в държавното първенство за жени срещу Монтана 2003. В решителния пети мач за титлата хасковлийки се наложиха като домакини в зала „Дружба” с резултат 87-81. Сблъсъкът беше много оспорван, а и двата отбора бяха без свои основни контузени баскетболистки – Хасково без Радостина Димитрова, а Монтана – без Шарел Алън.

За втори път през сезона Хасково 2012 печели титла пред собствената си публика, след като направих това и във финала на домакинския си турнир за Купа България. Така отборът завършва със златен дубъл при жените.

Пет баскетболистки спечелиха титлата за Хасково, като нито една от тях не бе сменена нито за секунда и те изиграха всички 200 минути за отбора. Във финала за Купата отново Елена Станкова разчиташе на пет баскетболистки, които тогава изиграха 196 от общо 200 минути. Днес Стефан Михайлов разпредели игровото време между седем състезателки, но те не успяха да преборят съперника.

Мачът беше равностоен през цялата си продължителност. След няколко смени на водачеството през първата част Монтана поведе с 18-12 и остана напред в началото на втория период. Хасково обаче взе нещата в свои ръце и обърна, а след няколко смени на лидерството на почивката отново Монтана имаше минимален аванс при 42-41.

Играта кош за кош се запази дълго през третата четвърт, а след силни последни минути в нея домакините поведоха с 6 точки – 65-59. При 9 минути до края на мача за първи път разликата стана двуцифрена и Хасково успя да се задържи напред до края. 3 минути преди сирената Монтана се приближи само на 4 точки, но съперникът си върна преднина от 6-7 и успя да я запази в оставащото време.

Най-голямата разлика в статистиката на отборите беше в борбите – 49-37 в полза на Хасково 2012. Отборът имаше и по-добра стрелба за две точки – 56% срещу 45%, 20 срещу 16 асистенции и 7-1 блока. Точките за Хасково след борби в нападение бяха 17, а тези за Монтана – 2.

Виолина Кочева изигра страхотен мач за победителките и ги изведе до победата с 35 точки (5 тройки), 12 асистенции и 5 борби. Челси Лий записа 29 точки и 17 борби, а Уолтия Рол – с 21 плюс 13. Те трите вкараха и 85 от общо 87 точки на отбора. Деляна Коева записа 8 борби и 5 асистенции, а Катерина Рудева – 2 точки и 5 завършващи подавания.

За Монтана 2003 най-резултатна с 19 точки беше Цветомира Шаренкапова, 18 плюс 8 борби добави Димана Макариева, а с 15 точки се отчете Христина Иванова.