Олимпиакос детронира ЦСКА, след като губеше 38 минути (видео)

(сн. euroleague.net)
19-05-2017 20:48

Евролигата ще има нов шампион през сезон 2016/2017. Това стана ясно, след като Олимпиакос детронира миналогодишния победител ЦСКА Москва след резултат 82-78 в първия полуфинален мач от финалната четворка в Истанбул. В „Синан Ердем Доум” гръцкият тим не беше повеждал в резултата през първите 38 минути от срещата, но в края надхитри съперника си и взе победата. По този начин гърците върнаха горчивия спомен на московчани отпреди две години, когато отново ги победиха на полуфинал в турнира с обрат в последната четвърт. Във финалния мач Олимпиакос ще срещне победителя от втория полуфинал между Фенербахче и Реал Мадрид, който ще се играе от 21:30 часа.

Московчани поведоха още в първите атаки и поддържаха малка преднина през цялата първа четвърт, като в края й се откъснаха с 8 точки напред. В средата на втория период разликата за първи път стана двуцифрена, но до почивката Олимпиакос успя да се задържи на 7 точки от шампиона – 33-40. Руските фенове в залата бяха едва около 200, за разлика от предишни години, причина за което вероятно е напрежението между двете държави потенциалната опасност.

ЦСКА остана напред и след подновяването на играта и въпреки че малко преди края на третата част отново водеше с над 10 точки, гърците завършиха със серия от 11-4 и се приближиха само на 4, оставяйки си шанс за обрат. Московчани останаха напред дълго през последната четвърт, но две минути преди края Олимпиакос поведе за първи път след тройка на Спанулис – 76-74. Милош Теодосич върна кош за 76-76, след което Ерик Грийн наниза ключова тройка и отново изведе Олимпиакос напред – 79-76 при 39 секунди до края. При две разлика и 6 секунди до края Милош Теодосич стреля от тройката, за да изведе отбора си напред, но пропусна и в размяната на наказателни удари до края Олимпиакос удържа победата.

По 14 точки за победителите нанизаха Василиос Спанулис (6 асистенции), който беше обявен за играч на мача, Йоргос Приндезис (7 борби) и Костас Папаниколау (9 борби). 12 плюс 6 борби добави Вангелис Манцарис.

За ЦСКА най-резултатен с 23 точки бе Милош Теодосич, 16 отбеляза Нандо дьо Коло, а 12 – Арън Джаксън.

BGbasket.com излъчи на страницата си последните и най-важни минути от мача, а ето и записа на тях: