Беларус с първа победа в квалификациите

(сн. FIBA.com)
09-08-2017 21:15 | BGbasket.com

Беларус записа първа победа в група D на предварителните световни квалификации. Тимът се наложи над Португалия със 78-76 в среща, изиграна в Минск. Домакините на два пъти пропиляваха двуцифрен аванс и трябваше да треперят до последно за успеха.

След този мач Беларус зае второто място в групата с една победа и една загуба. Португалия е на последната позиция с две поражения. Лидер продължава да е България с два успеха. Следващият мач е в събота, когато баскетболистите на Любомир Минчев посрещат Португалия в „Арена Ботевград“.

Беларус поведе с няколко точки още в самото начало на мача. В средата на частта обаче Португалия се доближи само на 1 точка от своя съперник. Домакините отвърнаха със серия от 13-0 и отново натрупаха добър аванс, който след първия период бе 14 точки. Гостите обаче показаха съвсем различно лице през втората част и отбелязаха 9 безответни точки. Те постепенно започнаха да топят пасива си, а 44 секунди преди почивката резултатът на таблото бе равен. В заключителните секунди Беларус успя да отбележи кош и се оттегли с 2 точки аванс след първото полувреме.

След паузата играта се разви по идентичен начин с началото на срещата. Беларус поведе с 11 точки, но в края на частта Португалия свали изоставането си само на 3. Интригата остана и до последните минути на срещата. Въпреки опитите на гостите за обрат, Беларус запази крехкия си аванс и спечели мача.

Най-резултатни за победителите с по 16 точки са Арцьом Парахоуски и Витали Лютич. За Португалия 18 отбеляза Томаш Барозо.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА БЕЛАРУС - ПОРТУГАЛИЯ

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ ГРУПА D НА ПРЕДВ. КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО 2019