Барса спечели „Класикото“ в Мадрид

сн. Даниел Касас
13-11-2017 12:00 | Златка Замова | BGbasket.com

Реал Мадрид записа първо поражение за сезона от 8 мача в испанското първенство с 80-84 (19-18, 26-27, 16-16, 19-23) от Барселона. Каталунците, трети в класирането, взеха първа победа от последните си 7 двубоя във всички турнири.

Пети мач поред Александър Везенков бе оставен извън групата от новия си треньор Сито Алонсо. Най-добрият ни баскетболист пътува с отбора до Мадрид, но изгледа по анцунг битката в Двореца на спорта „Уизинк“, без дори да загрее със съотборниците си. Куп грешки направи налаганият от Алонсо  французин Тома Йортел, но накрая именно той реши „Класикото“.

Каталунците тръгнаха силно в състав Серафен, Ханга, Йортел, Сандерс, Морман, с 5-2 и 12-7, преди Лука Дончич да се разиграе и с поредни 2 тройки, двойка и фаул да обърне за 19-12. Пабло Ласо стартира още с Козьо, Рейес, Кампацо и Рандълф.

Алонсо реагира с въртене на състава, в края на частта до Ориола и Копонен се включи лидерът Анте Томич с пристегнати ляв лакет и коляно, Барса успя да намали до 1 точка. Втората четвърт бе по-динамична и интересна с непрекснати обрати в резултата, пробиви, забивки и чадъри в стил НБА за кеф на публиката в претъпканата зала. За 33-кратните шампиони добър дебют направи дошлия преди дни 220-сантиметров Валтер Таварес, със смели борби и забивка. На почивката играта бе равна 45-45 с 14 точки от еврошампиона Дончич и 12 от 206-сантиметровия Серафен.

Барса взе 6 точки аванс след антракта, „белите“ постепенно го стопиха, забивка на Таварес донесе 61-61. Каталунците имаха превес благодарение на успешния мерник на Морман (завършил с 19 т.) и Сандерс (13 т). Последната четвърт бе наелектризирана, с по-неточна стрелба и кош за кош. Дончич и Фелипе Рейес наваксваха 4-те точки преднина на Барса, докато агитката пееше за „бели сенименти“.

Три минути преди края тройка на Джейси Керъл изведе Реал напред с 2 т. Съдията накъса играта с 5 поредни наказателни за каталунците, хората в залата завикаха „Вън!“ и пак запяха в помощ на тима на Ласо. В последните 50 секунди най-добрият на терена Дончич (20 т., 10 борби, 1 асист.) сбърка стрелба, Керъл вкара отчаяно, преди попадения на Серафен, Йортел и Морман с 2 фаула да изтръгнат победата. Великанът Кевин Серафен завърши с 15 точки, Томич с 7. За домакините Руди Фернандес наниза 10, Рейес и Козьо - по 8.