Победа за Балкан в последния европейски мач за сезона

06-12-2017 20:24 | BGbasket.com

Балкан приключи с победа участието си в груповата фаза на ФИБА Къп. В Ботевград тимът записа първи успех в този етап от надпреварата, след като се наложи над белгийския Екселсиор Брюксел с 89-84 в драматичен мач, завършил с продължение. Балкан водеше през повечето време, но изигра слаба последна четвърт и трябваше да трепери до последно за крайния успех.

Двубоят на практика бе без значение и за двата отбора, които още преди този кръг нямаха шанс да продължат в следващата фаза. Екселсиор Брюксел завършва на трета позиция в крайното класиране, докато Балкан заема последното място. Независимо от това, в „Арена Ботевград“ имаше група от десетина белгийски фенове, които не спряха да подкрепят своя отбор.

Старши треньорът на „зелените“ Небойша Видич избра да заложи на необичайна стартова петица в този мач. Сред титулярите бе 20-годишният Здравко Христов, който обикновено не получава много игрови минути. Балкан започна по-уверено срещата и поведе с 8 точки, но в края на първата четвърт гостите стопиха изоставането си на 4. Домакините поддържаха аванса си и през втория период, като на почивката преднината им вече бе двуцифрена при 45-35.

След паузата белгийският тим на няколко пъти се доближи опасно близо до Балкан, но баскетболистите на Небойша Видич запазиха водачеството си и преди заключителния период авансът им бе 6 точки. Драмата продължи и през последната четвърт. Гостите изравниха три минути и половина преди края, а след това направиха и пълен обрат. Забивка на Захариев отново възстанови равенството при 77-77. В оставащите секунди до края и двата тима не спяха да отбележат и пратиха мача в продължение. В него Балкан показа по-точен мерник и измъкна успеха.

ДиВон Уошингтън отбеляза 24 точки за Балкан.  Христо Захариев се отчете с 18, а Игор Кесар има14

Най-резултатен за белгийския тим бе Джереми Симънс с 28 точки. Майк Смит добави 17.