Левски Лукойл изкопчи в здрава битка третото място в Балканската лига от Академик Бултекс 99

(Снимка: LAP.bg)
13-03-2018 20:25 | BGbasket.com

Левски Лукойл завърши на трето място в редовния сезон на Балканската лига, след като се наложи над Академик Бултекс 99 с 89-81.

Така в челото на класирането има три български отбора - Рилски спортист ще е първи или втори, Левски - трети, а Академик - четвърти.

Интересен и доста качествен баскетбол предложиха двата състава, демонстрирайки, че родните тимове са най-класните в състезанието.

Мачът от началото до края бе съпътстван с агресия и доста нерви, но без да се стига до ексцесии.

В средата на четвъртината Левски направи серия от 11-0, като Дарил Браянт вкара две поредни тройки, а Неманя Милошевич добави още една.

Академик обаче отвърна бързо със своя серия от 7-0 с отлични изяви на Александър Груев и Димитър Димитров. Николай Стоянов спря тази поредица със шестата тройка на сметката на "сините" само за първата част, чийто край дойде при 24-19.

Негативите за домакините от началото на двубоя бяха бързите фаулове на сметката на Неманя Милошевич и Омари Гудул.

На старта на втория период пловдивчани с ново 9-0 Академик изравни до 29-29, а след това направи пълен обрат с бързи атаки и доста агресия в двете фази на играта. Две тройки и забивка на Мартин Дурчев доведоха разликата в полза на гостите до 9, преди отново с тройка Павлин Иванов да прекъсне поредицата.

Въпреки затегнатата защита на Левски до края на полувремето, Академик бе безпощаден в нападение и Айзея Юмипиг затвори нещата до 49-41 в полза на своя тим на почивката.

Малко след подновяването на играта Левски вкара девет безответни точки, за поредния обрат в двубоя, а Омари Гудул и Никола Маравич размениха по две забивки за атракция.

Маравич бе страшно мотивиран да се докаже срещу бившия си отбор и играеше с видимо желание. Стрелбата от тройката пък държеше "сините" в мача, а финалните минути от третата част бяха напрегнати и много равни.

Александър Груев наниза тройка със сирената за край на четвъртината, за 69-70.

Личната защита на Левски даде ефект в четвъртата част, а Дарил Браянт бе безотказен от тройката. Домакините натежаха с фаулове на всичките си високи чужденци, но все пак поведоха с четири, 4 минути преди края на двубоя. Разликата обаче се

запази минимална, като до последно Академик имаше своите шансове. Гостите обаче не ги използваха и няколко грешни техни решения дадоха аванс от 5 на Левски с 35 секунди до сирената, което предреши и крайния изход.

Левски отбеляза 15 тройки, като Дарил Браянт наниза 24 точки (6/7 от тройката) плюс 5 асистенции за победата, Неманя Милошевич добави 17, а Станимир Маринов - 13.

За Академик 18 вкара Мартин Дурчев, Александър Груев - 16.