След нова драма в края Левски Лукойл си върна предимството срещу Рилски

(Снимка: LAP.bg)
12-05-2018 20:34 | BGbasket.com

Левски Лукойл поведе с 2-1 победи в серията срещу Рилски спортист от полуфиналите на мъжкото първенство, след като се наложиха със 76-73 в първото си гостуване в Самоков.

Много грешки, лоши решения и напрежение белязаха хода на мача, а всичко отново се реши в последните секунди.

Мач №4 е на 14 май отново в Самоков, като успех на Левски ще прати "сините" на финал, а победа за Рилецо ще върне серията в София за пети сблъсък.

Рилски спортист започна ударно, тотално на другия полюс от съперника и още в първите пет минути успя да вземе аванс от 10 точки с бърза и атрактивна игра, и пак силно начало на Златин Георгиев. Разликата скочи и до 15, но реакцията на Левски не закъсня. "Сините" скъсиха дистанцията само до шест със силни изяви на Асен Великов и добро включване на Христо Николов в края на първата част.

Във втория период гостите непрекъснато догонваха съперника, намаляваха до 3-5 точки, само за да позволят след това на Рилски пак да дръпне напред с отлични изяви на чужденците в състава. Станимир Маринов вкара последните 12 точки за Левски за първото полувреме, от общо 17 за него до почивката, която дойде при 45-43.

Първите четири минути от второто полувреме преминаха без никой да успее да отбележи кош от игра. Рилски направи куп пропуски в нападение, но и Левски нямаше особени успехи под коша на съперника. С тройка на Божидар Аврамов и два наказателни удара на Асен Великов, "сините" поведоха за първи път в мача в средата на третата част.

Това пак не продължи дълго и Рилски пак поведе, като този път Шелдън Джетър вкара важна тройка. До края на четвъртината Левски поведе отново и дори взе три точки преднина, най-голямата си до момента в мача. Нова тройка на Джетър направи резултата отново равен, с 8 минути и половина до края на срещата.

Нападенията на гостите продължиха изключително неуспешно и от четири в тяхна полза, резултатът се обърна до четири в полза на Рилецо. Размяната на водачеството продължи, но баскетболът остана с доста съмнителна класа, като и в двата състава си личеше напрежението.

Най-добрият за Левски през първото полувреме Станимир Маринов отбеляза първите си точки за второто едва 70 секунди преди края на срещата, за 69-68 в полза на своите.

Йордан Бозов отговори с тройка за Рилски спортист и пак размени водачеството. На тази тройка Божидар Аврамов отговори с друга, а двубоят вече влезе в последните си секунди. Със същите главни герои - Бозов пропусна поднасяне, а Аврамов вкара два наказателни удара за 74-71 в полза на Левски и 14 секунди на часовника.

Героят за Рилски от втората среща Дерек Райт не се престраши да стреля от тройката в последната атака за тима си и бе фаулиран с оставащи 5.6 секунди. Отбеляза два от два, след което Аврамов бързо бе фаулиран от другата страна. И той бе точен два пъти, за 76-73. Мартин Маринов влезе, за да стреля тройка, но не стигна до шут за изравняване и така успехът остана за Левски Лукойл.

Божидар Аврамов и Станимир Маринов с по 19 точки бяха най-резултатни за победата, 11 вкара Христо Николов.

Еван Раванел записа 16 точки за Рилски, а още четирима играчи на тима се отчетоха с двуцифрен актив.