Балкан се раздели с Европа с победа (видео)

(сн. FIBA.com)
12-03-2019 21:23 | Мария Маринова

Балкан приключи участието си във ФИБА Къп през този сезон. Баскетболистите на Небойша Видич бяха отстранени на осминафиналите от израелския Апоел Холон. Те спечелиха реванша в Ботевград с 83:82, но заради загубата с 4 точки като гост отпадат от надпреварата. Това бе най-успешното участие на „зелените“ в турнира, които за първи път в историята си достигнаха до тази фаза.

На четвъртфиналите Апоел Холон ще има за съперник победителят от двойката Алба ФехерварТелеком Баскетс Бон. Реваншът между тях е утре.

Двубоят започна с 5:0 в полза на домакините, които поддържаха аванс от няколко точки след добри изяви в подкошието. Само за няколко минути Балкан поведе със 17:7, което принуди Дан Шамир да вземе второто си прекъсване още в самото начало на мача. Преднината на „зелените“ достигна 11 точки, но Апоел бързо се съвзе от първоначалния шок и след силно включване на Дариън Аткинс намали изоставането си при 24:23 в полза на българския тим.

Началото на втория период бе кошмарно за баскетболистите на Небойша Видич, които допуснаха серия от 4:19 и позволиха на гостите да се откъснат в резултата. След това обаче Балкан отвърна с 10 безответни точки и стопи пасива си само на 4, преди тройка с фаул на Гай Пнини отново да качи разликата. Последва размяна на кошове, а на почивката Апоел водеше с 50:44, след като наниза осем тройки за първото полувреме.

Малко след паузата домакините стигнаха до ново равенство при 50:50. Последваха куп пропуски от страна и на двата тима. Израелският тим все пак успя да поведе с 8 точки, а тройка на Павлин Иванов скъси дистанцията на 5 при 58:63.

През последната част Апоел Холон поддържаше крехък аванс, но малко повече от три минути преди края два поредни коша на Брандън Браун изведоха Балкан напред при 73:72. Драмата стана пълна след тройка на Павлин Иванов при оставащи 53 секунди, което напълно заличи пасива на неговия тим от първия мач. Гай Пнини обаче върна три точки, което принуди Видич да вземе прекъсване 39 секунди преди сирената. Гостите изравниха за 80:80, но нова тройка, този път на ЛаМаркъс Рийд, върна надеждите на българския тим. До края обаче Апоел вкара два фаула и оформи крайния резултат.

И в двата отбора точките бяха разпределени основно върху петима играчи.

Микейл Хопкинс бе най-резултатен с 20 точки, плюс 15 борби и 5 асистенции. 19 точки добави Александър Гаврилович, а 17 - Брендън Браун. Павлин Иванов вкара 12, а с 10 е ЛаМаркъс Рийд.

Дариън Аткинс реализира 20 за Холон. По 15 точки имат Гай Пнини и Дикуон Джоунс. С 13 е Кори Уолдън, а с 11 се отчете Шломи Харуш.