Драма в Стара Загора прати финалната серия при жените в пети мач

(сн. Иван Иванов, БК Берое Стара Загора)
22-04-2019 19:50 | BGbasket.com

Шампионът в женската А група ще бъде определен в пети мач. Това стана ясно, след като тази вечер Берое Стара Загора спечели срещу Монтана 2003 у дома с 60:54 и изравни финалната серия на 2-2 победи. Решителният двубой ще бъде в петък, като домакин ще бъде настоящият шампион.

Двубоят премина през няколко обрата, като на моменти напрежението взимаше връх, а победителят бе определен в самия край. Двата тима завършиха със сходни показатели, като най-сериозно бе предимството на домакините при стрелбата от близко разстояние (48% срещу 31%). Въпреки че имаха слаб процент от тройката, тимовете бяха почти безпогрешни от линията за изпълнение на наказателни удари. Берое бе 20/22, а Монтана – 15/20.

Двубоят започна с доста ниска резултатност. Играта вървеше кош за кош през цялата първа част, а тройка на Мария Желязкова изведе гостите напред с 13:10 след десет минути игра.

Мачът бе много равностоен и до средата на втория период, когато резултатът бе равен – 25:25. След това обаче Берое направи серия от 9:0 след силни изяви на Виолина Кочева и се откъсна в резултата. Баскетболистките на Стефан Михайлов върнаха няколко точки в края на частта и на почивката изоставаха с 32:36.

В началото на второто полувреме мачът се изнерви. Първо пейката на Берое получи техническо нарушение, а няколко минути по-късно и Теодора Динева бе санкционирана с такова. Фаул на Гергана Иванова срещу Виктория Стойчева също предизвика недоволството Берое. Изпълнителният директор на тима Иван Николов, който седеше зад отбора си, в един момент хвърли кърпа на игрището в близост до Станимир Русев, която бе върната от рефера. На фона на това обаче мерникът на домакините изневери. Те успяха да отбележат едва пет точки за цялата четвърт, след която съперникът им водеше с 44:41.

Драмата продължи и през последната четвърт, като шест минути преди сирената Берое отново излезе напред при 49:48. Тимът на Таня Гатева успя да удържи минимален аванс до края и спечели, а срещата не завършиха Радостина Димитрова и Карина Константинова за по пет лични нарушения.

Виолина Кочева се отчете с 20 точки и 9 борби за победителите. Карина Константинова отбеляза 11 точки.

За Монтана 2003 с 20 точки е Христина Иванова, а 12 точки и 8 борби има Виктория Стойчева.