Трета купа за Балкан от турнира в памет на Георги Христов

(сн: BGbasket.com)
10-09-2019 21:38 | Мария Маринова

Балкан спечели за трета поредна година турнира, който организира в памет на легендата на клуба Георги Христов. На финала тимът от Ботевград се наложи над Рилски спортист с 86:84. Двата тима изиграха много оспорван двубой, а победителят не бе ясен до последно. За Балкан отново в игра не влезе Станислав Цонков, докато за Рилски спортист извън групата и днес остана Васил Михайлов заради изкълчен глезен.

На трето място в надпреварата завърши другият български тим Берое, който по-рано днес победи Охрид. Всички отбори бяха наградени от сина на Георги Христов – Христо.

Финалът започна много оспорвано от самото начало, като нито един от двата тима не успя да се откъсне с повече от 2-3 точки. След първата част Рилски спортист водеше с 26:24, а 9 от точките на отбора бяха отбелязани от Златин Георгиев. За Балкан силно стартира Джордан Калахан, вкарал 11 точки. Още след първите няколко минути обаче Игор Кесар излезе заради счупен нос.

Балкан си върна водачеството в началото на втория период след седем безответни точки, но не успя да го задържи за дълго. Гостите отвърнаха със серия от 11:0 и поведоха с 37:31. Полувремето завърши с размяна на кошове, а на почивката „зелените“ водеха с 48:46.

По-малко от три минути след началото на второто полувреме Николай Вангелов получи петото си лично си лично нарушение и напусна игрището, а Балкан поддържаше крехък аванс. Йордан Бозов отново изведе Рилски спортист напред с точка, но след края на частта домакините отново водеха при 66:63.

Мачът остана завързан и през последната част, а като Йонас Зохоре от Самоков също излезе за пет фаула. Секунди преди сирената резултатът отново бе равен при 84:84. В оставащото време Балкан атакува, а Димитър Димитров бе фаулиран. Той застана на линията и вкара два фаула, с което донесе победата на своя тим.

Именно той бе най-резултатен за успеха с 18 точки. Джордан Калахан добави 17, с 12 е Михайло Секулович, а 10 има Марко Паич.

За Рилски спортист с 19 точки и 11 борби е Златин Георгиев. Зейвиър Джонсън отбеляза 18 точки, 17 има Брандън Браун, с 11 е Йонас Зохоре, а 10 добави Йордан Бозов.