Рилски спортист реши ребуса Академик за четвърт час

(сн. Ивайло Андреев, БК Рилски спортист)
19-10-2019 19:48 | Мария Мицова

Рилски спортист постигна очаквана, но в никакъв случай не и лесна победа над Академик София с 95:86 в мач от третия кръг от НБЛ.

Рилски бе без Златин Георгиев и Милен Дудев и за тази среща. Академик пристигна в Самоков без Александър Милов, с болки в прасеца, а заради контузии участие не взеха и Костадин Лазаров и Николай Иванов.

В тази ситуация като титуляр за състава от Правец започна Дамян Минков, като юношата се представи отлично и в двете фази на играта.

Двата отбора вече по традиция направиха интересен, оспорван и вързан в дълги моменти мач.

Чак до края на третата част никой от двата тима не успяваше да вземе по-сериозна преднина. Рилски водеше в първия период, но във втория Академик направи пълен обрат, а на почивката пълен паритет - 40:40.

С изключително скъсената си ротация обаче Академик започна да губи и концентрация, и контрол в третата четвърт и в последните минути от нея за първи път разликата стана двуцифрена. Рилски вкара две поредни тройки - на Тихомир Желев и Мирослав Васов, а и Игор Кесар се разигра срещу останалия единствен център на съперника Андрей Иванов, който при това бе с четири лични нарушения.

Така опитът, класата и ръстът на Рилецо си казаха думата и преди финалната част самоковци вече бяха напред с 13.

Академик хвърли още сили и в последния период, но домакините вече владееха ситуацията напълно и довършиха работата си.

Зейвиър Джонсън вкара 19 за успеха, Тихомир Желев добави 18, плюс 8 борби и 6 асистенции, а Мирослав Васов - 15.

Николай Грозев бе най-резултатен за Академик с 26. Николай Николов записа 14, но контузи лявото си коляно в края на двубоя. Цветомир Чернокожев и Андрей Иванов отбелязаха по 11, а Дамян Минков - 12, плюс 7 борби, 3 откраднати топки и 2 чадъра.

Единственият гард на Академик за мача Лъчезар Димитров направи 12 асистенции, с 4 точки, 3 откраднати топки и 6 борби.