Балкан остава непобеден след зрелищно дерби с Рилски спортист

(сн. balkan-basket.com)
26-10-2019 19:49 | Мария Маринова

Балкан продължава без загуба от началото на сезона в Националната баскетболна лига. Шампионите записаха четвърти пореден успех, след като в дербито на кръга се наложиха над Рилски спортист у дома с 85:83.

Двата тима изиграха изключително оспорван и интригуващ двубой, в който повеждаха с двуцифрени разлики, а победителят не бе ясен до последно. Тимът на Йовица Арсич изоставаше след първото полувреме, но направи пълен обрат след силна трета четвърт. Поражението бе първо за отбора на Людмил Хаджисотиров. В игра за Рилски спортист се завърна Златин Георгиев, докато Йовица Арсич отново остави извън състава си Николай Вангелов.

В следващия кръг „зелените“ гостуват на Академик Бултекс 99, но преди това им предстои визита на Клуж във ФИБА Къп. Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров пък приемат Черно море Тича.

Двубоят започна с размяна на тройки. В средата на първата част резултатът бе 9:9, но след това гостите взеха предимство в подкошието. Те направиха силна серия и дръпнаха с 11 точки, а след десет минути игра водеха с 24:15.

Рилски спортист продължи да доминира под коша и през втория период, най-вече благодарение на Джонсън и Зохоре. На няколко пъти разликата в полза на тима от Самоков ставаше двуцифрена, но преди почивката Балкан успя да стопи част от изоставането си при 39:43.

Домакините стартираха много силно второто полувреме и три минути след началото му стигнаха до пълен обрат при 48:46 след кош на Крис Минков. Баскетболистите на Йовица Арсич оправиха мерника си при стрелбата и имаха далеч по-солидно присъствие в подкошието, като преди заключителната четвърт водеха с 63:55.

Кош на Кени Хол в началото на решителната част направи разликата в полза на шампионите за първи път двуцифрена. Близо шест минути преди сирената „зелените“ останаха без Алекс Симеонов, който напусна за пет лични нарушения, а малко по-късно излезе и Мирослав Васов. На няколко пъти Рилски спортист се доближаваше до 2-3 точки от своя съперник, но Балкан удържа водачеството си и спечели. Три секунди преди края гостите имаха шанс да вкарат победен кош, но направиха грешка и не успяха да отбележат.

Дейшон Найт бе най-резултатен за Балкан с 18 точки, 11 има Марко Радонич.

За Рилски спортист 19 отбеляза Зейвиър Джонсън. С 11 е Йордан Бозов, по 10 имат Йонас Зохоре и Брандън Браун.