Академик излъга Балкан и ЦСКА и взе място на полуфинал

10-05-2022 17:05 | BGbasket.com

Академик Бултекс и Балкан са двата полуфиналиста от група А от Държавното първенство за юноши U19.

Академик Бултекс успя да спечели ключовия мач с Балкан с точно такава разлика, която да го прати на полуфиналите и да лиши от особена интрига втората среща между ЦСКА и Черно море Тича.

Черно море все пак се наложи над ЦСКА и така зае трето място, докато столичани останаха четвърти в група А. За първи път от 2015-а насам варненци не са част от четворката в тази възраст.

Академик имаше нужда от успех с 8 или повече точки, и успя да стигне до нея с 81:73 срещу Балкан, който вече бе почти сигурен за мястото си.

Ботевтрадчани трябваше да претърпят огромна загуба, с над 23 точки, за да загубят позицията си в Топ 4. И това обаче не бе никак далеч да се случи, като в един момент Балкан бе догонващ с над 20 точки.

Академик бе отборът, който тръгна по-силно, спечели убедително и първата, и втората части, а на почивката водеше с 49:29. Това мобилизира съперника и Балкан отговори, като в третата част намали наполовина изоставането, а накрая доближи Академик до 6 точки. Все пак пловдивчани взеха успеха с точно 8 точки и намериха място на полуфинал.

Директно от четвъртфиналната серия на мъжкия Балкан с Академик Пловдив за юношите от Ботевград игра Илиян Пищиков, при това цели 40 минути. Той бе и най-резултатен с 26 точки. 17 точки и 7 борби има Михаил Гавазов.

Йоанис Кикрилис вкара 20 за Академик, 17 и 7 борби - Кръстомир Михов, 16 и 6 борби Младен Георгиев. Марио Боянов вкара 13.

Черно море направи обрат в третата част срещу ЦСКА, за победа с 87:78. Това бе първа победа в групата за "моряците" и те отпадат от битката за медалите.

19 точки и 10 борби за победата записа Кристиян Попов, 18 и 13 - Иван Спиров, 15 вкара Томас Читадзе и 14 - Христо Ганчев.

34 и 12 борби за ЦСКА записа Виктор Гергов, 18 вкара Мартин Русев, 14 и 12 борби добави Александър Александров.