Трети пореден финал за Тунджа Ямбол при юношите U19

(сн. БФБ, архив)
11-05-2022 20:45 | BGbasket.com

Тунджа Ямбол се класира за трети пореден финал в Държавното първенство за юноши U19. Пред пълната зала „Диана“ днес тимът спечели дербито с Балкан с 84:76, след като водеше през по-голямата част от мача.

Двата тима играха един срещу друг само преди две седмици в мача за третото място на Купата във Варна, където ямболии отново спечелиха.

На финала победителите днес ще се изправят срещу БУБА Баскетбол, който по-рано днес отстрани Академик Бултекс 99. Загубилите ще премерят сили за бронза.

Двубоят започна с доста висока резултатност и от двата тима. Домакините обаче играеха по-стабилно в подкошието и благодарение на това след десет минути игра поведоха с 25:20. През втория период обаче „зелените“ оправиха мерника си и стигнаха до пълен обрат, като на почивката бяха напред с 45:44.

Веднага след подновяването на играта баскетболистите на Стойо Чолаков си върнаха водачеството. Те поддържаха крехък аванс и преди последната част се оттеглиха при 60:54 в своя полза. В началото на заключителния период разликата за първи път стана двуцифрена. Баскетболистите на Мирослав Ралчев успяха да свалят до 5 в оставащото време, но не и да обърнат развоя на срещата.

Георги Герганов бе най-резултатен за победителите с 25 точки, 20 има Андон Вачев. Михаил Комбаков е с 19, 14 има Йоан Христов, а 18 борби овладя Петър Петров.

За Балкан, който отново бе без Илиян Пищиков, Михаил Гавазов реализира 23 точки. По 17 вкараха Александър Гавалюгов и Кристиян Челенков (12 борби), а с 16 точки и 14 борби е Веселин Христов.