Рилски спортист поведе на Балкан във финалната серия

02-06-2022 20:47 | Мария Маринова

Рилски спортист започна с победа участието си във финалната серия в Националната баскетболна лига. Тимът спечели първия мач от нея, след като тази вечер в „Арена Самоков“ се наложи над Балкан със 78:69. Двубоят бе изключително интересен, премина през много обрати, като победителят бе определен едва в последната част.

С успеха, Рилски спортист остава непобеден у дома през този сезон.

Вторият мач от серията е в събота, отново в Самоков. Играе се до три победи от пет срещи.

Трей Портър и Брандън Браун изведоха Рилски спортист напред с 5-0 на старта на мача. Тимът поддържаше крехък аванс до средата на частта, когато Дерик Маркс изравни за 10:10. Домакините обаче бързо си върнаха водачеството, а след някои атрактивни отигравания като тройка с табло на Златин Георгиев и забивки на Барет Бенсън, дръпнаха с 6, преди Крисчън Джоунс да намали за 17:21 след десет минути игра.

Четири минути след началото на втория период Балкан поведе за първи път в мача при 24:23 след кош на Крисчън Джоунс. Последваха 6 безответни точки за отбора от Самоков, след което обаче „зелените“ също отвърнаха с толкова. До края на полувремето играта бе много равностойна, а на почивката Рилски спортист водеше с 35:33.

След паузата и двата отбора вдигнаха темпото, като многократно си разменяха водачеството, без никой да успее да се откъсне с повече от няколко точки. Те подобриха значително успеваемостта си от далечно разстояние, като само Павлин Иванов вкара 5 тройки в тази част и преди заключителната четвърт отборът му бе напред с 62:57.

През последната част обаче настъпи подем в играта на баскетболистите на Людмил Хаджисотиров. Те поведоха с двуцифрена разлика за първи път в мача при 68:57, като повече от четири минути съперникът им не успяваше да се разпише, преди серията да бъде прекъсната от Крисчън Джоунс. Балкан обаче не се отказа и две минути преди края намали пасива си само на 6 - 69:75, но Рилски спортист удържа водачеството си до последно.

Най-резултатен за победителите бе Павлин Иванов с 22 точки.

За Балкан Крисчън Джоунс вкара 21 точки.