Три групи отбори, всеки се бори за домакинско предимство

(сн. Sportsimages.bg)
14-01-2013 16:05 | Валентин Ангелов

Шест кръга преди края на второто завъртане в Националната баскетболна лига отборите се разделиха образно в три групи. Изключваме, разбира се отборът на TESY България (20), който няма възможност да се отлепи от последното – десето място. Въпреки това, потвърждаваме тяхното участие в лигата като много полезно с цел не само доброто им представянето на Европейското за младежи през лятото, но и принципно за развитието на този набор талантливи български момчета.

Краят на второто завъртане ще определи и как ще бъде направена програмата за третия етап от шампионата. Както е известно, поради участието на повече отбори в най-добрата лига няма да има четвърти етап и се избра нова система за провеждане на редовния сезон. В нея ще има трета фаза на първенството, в която отборите с по-добро класиране ще имат домакинско предимство над съседните по-надолу тимове. Затова класирането след тези шест кръга ще бъде важно за това как ще бъде направена програмата и всеки отбор се опитва да се облагодетелства с цел повече срещи и срещу директни съперници на собствен терен.

Връщайки се към класирането, виждаме че след изминалия кръг отборите се разделиха на три групи и много трудно оттук до края ще настъпят промени. Лукойл Академик и Левски се отделиха от останалите тимове, след тях следва група от три състава, оформяща челната петица – Балкан, Рилски спортист и Ямбол, накрая идва последната група - карето Черно море Порт Варна, Берое, Черноморец и Спартак Плевен. Възможни са и леки размествания, но вероятността това да се случи е минимална.

Лукойл Академик и Левски – това са двата тима, които ще спорят до края на втората фаза за първото място и евентуално домакинство в третия мач помежду им в третото завъртане. Балансът им до момента е 10 победи и 2 загуби, след като „сините“ взеха дербито в събота следобед и се изравниха на върха със своя съперник. Левски изигра далеч по-добре срещата и абсолютно заслужено спечели. Мачът в зала „Универсиада“ показа, че двата тима са доста равностойни и в зависимост от моментното състояние всеки може да победи другия. Двубоят в Правец в началото на първенството завърши с голяма, нереална разлика, но пък именно тя дава плюс за Лукойл Академик при евентуално равенство в класирането след втората фаза. За да бъде едни гърди пред съперника, Левски трябва в оставащите шест кръга да инкасира загуба по-малко. Разликата между тези два отбора и останалите в шампионата е очевидна и по-скоро опираме до следния въпрос: Възможна ли е загуба на Лукойл Академик в оставащите мачове, за да може Левски да се възползва. В този аспект на пръв поглед ще бъде интересно гостуването на „студентите“ в Ямбол след един кръг, където по принцип те играят трудно. В същия 14-ти кръг Левски приема Рилски спортист – един отбор, който им създава доста главоболия през последните няколко години, а в миналия шампионат дори ги изненада в София.

Втората група е сформирана от Балкан, Рилски спортист и Ямбол. Тези три състава засега допълват горната част на таблицата в лигата и ще спорят за евентуално домакинство в мачовете помежду си в третото завъртане. В него и трите отбора ще гостуват на Лукойл Академик и Левски (по-назад от тях в класирането), но за тях ще бъде важно да приемат директните си съперници у дома, защото за всичките тях факторът домашен терен е много силен. Рилски спортист е с победа повече (8-4) от Балкан и Ямбол (7-5). Балкан изигра феномална четвърта част и измъкна ценен успех във Варна през уикенда. Рилски спортист не срещна особена съпротива и леко победи Спартак Плевен у дома, докато Ямбол обърна за едно полувреме Берое.

Следва група от четири отбора, които по прогноза ще си разделят местата от шесто до девето преди третото завъртане - Черно море Порт, Берое, Черноморец и Спартак Плевен. В тази трета фаза от шампионата всичките тези тимове ще имат по 4 домакинства и 5 гостувания, тъй като отборите от горната половина ще бъдат домакини на 5 срещи и ще гостуват на 4. Тук може би е важно да припомним, че Черноморец и Черно море имат един отложен мач, който може да даде леко предимство на варненци в тази група от отбори. „Моряците“ са с актив от 5 победи и 6 загуби, Берое и Спртак Плевен имат 4-8, докато Черноморец е с 4-7. Именно бургазлии бяха единственият отбор от това каре, който спечели през уикенда. Победата им обаче е над младежкия тим, а тя е от така наречените задължителни. Берое и Спартак се препънаха в Ямбол, съответно Самоков. Губещият от тази група отбори през уикенда се оказа Черно море, който водеше комфортно до последната четвърт срещу Балкан и имаше шанс да спечели, но се сгромоляса за минути накрая.

Интересното в последната група тимове е кой ще завърши осми и кой девети, тъй като при евентуална Финална осмица за купата ще има бараж за попадане в нея. Той ще бъде между отборите, заели 7-мо и 8-мо място и тези на 9-то и 10-то с домакинско предимство на заелите по-предно място. Разбира се, всичко зависи и от това колко отбори от лигата ще подадат заявка за участие в турнира за Купата на страната.

Предстои интересен кръг идния уикенд, като той започва още в петък вечер с дерби мач между Балкан и Ямбол. На следващия ден внимание привлича двубоят в Стара Загора, където Берое ще приеме Черноморец Бургас. Левски (гост на Спартак Плевен), Лукойл Академик (домакин на Черно море) и Рилски спортист (домакин на TESY България (20)) едва ли ще имат особени трудности да спечелят мачовете си.