Стартира Корпоративна баскетболна 3х3 лига

14-03-2016 19:02

Българската федерация по баскетбол ще стартира Корпоративна 3х3 лига. Това ще е състезание по баскетбол, в което участват отбори, представляващи фирми и предприятия в България. Мачовете ще се провеждат на един кош – трима срещу трима състезатели в баскетболна зала, по правилата за 3х3 на Световната баскетболна федерация (ФИБА).

Правилата на ФИБА 3х3 ТУК.

Корпоративна 3х3 лига ще включва 5 гарантирани турнира в периода април – юни 2016г. с участието на всички записали се отбори. Участието във всеки един турнир няма да е задължително, въпреки че отсъствието ще води до загуба на точки за крайното класиране. Всеки турнир ще се провежда в рамките на един ден (събота или неделя). Срещите ще се ръководят от правоспособни съдии и ще се води официален протокол.

Всеки отбор ще има право да картотекира до общо 6 състезатели за сезона. Условието е те да нямат картотека в БФ Баскетбол за участие в държавно първенство в която и да е възрастова група. Това ограничение няма важи за картотекираните в аматьорска лига. Отборите ще имат право да картотекират 1 състезател, който не е служител в съответната фирма. Тимовете ще участват с имената на фирмите, които представляват, като една фирма има право да участва с максимум два отбора.

Всеки отбор ще има осигурено участие в 5 гарантирани турнира и минимум 3 гарантирани срещи на всеки турнир. В зависимост от броя на участващите отбори преди всеки турнир ще се провежда жребий и отборите ще се разделят на предварителни групи или ще играят всеки срещу всеки. За всеки отделен турнир ще се прави крайно класиране като победителят ще взима брой точки, равен на броя на участващите отбори в турнира, а всеки следващ класирал се отбор взима с 1 точка по малко от предишния. Отбор, които не е взел участие в някой турнир ще взима 0 точки за класиране в съответния турнир.

Генералното крайно класиране ще се прави на база сбора от спечелените точки от всички турнири за сезона.

При участие на повече от 12 отбора в лигата е предвиден награден фонд, както следва: