Партизан отпразнува мач №400 на Новица Величкович с победа

(снимки: BGbasket.com)
05-03-2018 10:48 | Иван Вълчанов, Белград, Сърбия

Новица Величкович вече има над 400 мача с екипа на Партизан, а в неговия 401-ви – домакинство на Будучност в Адриатическата лига феновете на „гробарите“ отпразнуваха постижението му. За празника допринесе победата на сръбския отбор срещу черногорския с 94-83.

Пред 4000 зрители в зала „Александър Николич“ в спортния комплекс „Пионир“ вдигнаха специално подготвените за хореография хартиени „шалчета“ с името на Величкович, а той получи специална фланелка на черно-белите в първия домакински мач на тима след постижението му.

След представянето и връчването на фланелката цялата зала изпя химна на Партизан, но поради емоциите или друга причина мачът започна много слабо за домакините. Те играеха хаотично в нападение и слабо в защита и позволиха на баскетболистите на Александър Джикич (който бе посрещнат с аплодисменти в залата независимо от отбора, който води) натрупаха голяма разлика. На моменти тя стигна цели 18 точки, а до почивката сърбите успяха да я свалят на 14.

През второто полувреме обаче на терена излезе друг Партизан. С много агресивна защита, която доведе до възможности за бързи атаки само за няколко минути разликата бе заличена. Величкович наниза две тройки и вкара ключови кошове в тези минути, за да поведе отбора си към обрат. След 31-15 за Партизан през третата част, „гробарите“ запазиха темпото и през последната без нито за момент да дадат възможност на съперника да се съвземе.

Капитанът-герой на Партизан Величкович записа 28 точки и 5 асистенции преди да направи обиколка на залата с благодарност към феновете, които продължиха да пеят е негова чест повече от 15 минути след края на мача. Куоми Вон добави 17 точки и 9 асистенции. За Будучност Никола  Иванович записа 13 точки, а Кайл Гибсън – 12.

Новица Величкович е третият играч в „Клуб 400“ на Партизан. Над този брой мачове за отбора са играли още Петър Божич – 471 и Душан Кецман – 444. Дали ще ги изпревари предстои да разберем. Мач №400 за него беше финалът за Купа Радитой Корач преди две седмици, в който Партизан победи Цървена Звезда с 81-75.

Този сезон във Файнъл 4 на турнира ще играят Цървена Звезда, Будучност, Цибона и Морнар. И въпреки че мачът беше без значение за класирането, защото е сигурно, че Будучност ще играе във Файнъл 4 на Адриатическата, а Партизан ще остане на пета позиция и за малко ще изпусне финалната фаза, феновете на „гробарите“ показаха какво означава да обичаш и уважаваш отбора си и играчите му.

Тагове: Партизан, Новица Величкович, Будучност, Адриатическа лига