Битка, нерви и победа със сетни сили за Академик-2 в първия финал от А група

(Снимка: BGbasket.com)
15-04-2019 19:00 | Мария Мицова

Академик София-2 се наложи с 93:90 над Черноморец в първия мач от финалите в А група - мъже.

Мачът бе интересен, напрегнат и очаквано нервен, като и от двете страни имаше доста сериозни изстъпления, повече от щабовете, отколкото от самите състезатели.

Втората среща е на 19 април в Бургас, като при победа Академик ще триумфира с титлата, а Черноморец може да изравни серията със свой успех.

Академик, нагаждайки се в движение съм играта без основния си реализатор Александър Милов, имаше и още проблеми, след като титулярния гард на тима Лъчезар Димитров цяла седмица лекува тежък вирус.

Черноморец, и без най-опитния си играч Христо Николов, започна много агресивно и с огромно желание двубоя. След началните равностойни минути, бургазлии успяха да материализират отличната си игра на пробив и вкараха последните шест точки в първата част, за да дръпнат с 29:22.

Мачът продължи в бързо темпо, а контраатаките на Академик ги върнаха в играта и резултатът бе изравнен до 33:33. За пет минути домакините вкараха 15 точки, всичките на Андрей Иванов и Цветомир Чернокожев, за да направят обрат.

До края на полувремето обаче Черноморец си върна инициативата, а Академик нямаше отговор на Робърт Георгиев и Георги Кендеров.

Напълно заслужено обаче, след 20 минути равенството бе пълно - 51:51.

Второто полувреме продължи във френетично темпо, като и нервите изобилстваха на терена, но играта си остана доста резултатна.

Силна трета част за Стоян Милчев и Паулин Жардим даде временно превеса за Черноморец, но след като нямаше кош през първото полувреме, в нея Костадин Лазаров се събуди и с 10 точки задържа Академик в мача.

Преди заключителните минути гостите имаха аванс от 74:72, а интригата обещаваше да се запази до края. Поредица от равенства стоеше на таблото, без някой да успее да вземе преднина. Шест минути преди края Черноморец остана без един от най-важните си играчи - Робърт Георгиев, който направи пети фаул.

Въпреки това играта си продължи кош за кош, вече със сериозни усилия и от двете страни, които играеха в доста ограничени състави.

Две минути преди сирената, пак при паритет - 87:87 - и Андрей Иванов напусна терена с 5 лични нарушения за Академик.

С 1.22 до края Витали Телчаров реализира важна тройка за Черноморец, но това се оказа и последният кош за бургазлии в двубоя, а с много агресия в защита, Академик си изкова нещата от наказателната линия.

С 20 точки, 14 борби и 5 асистенции завърши за успеха Цветомир Чернокожев19 - всичките през второто полувреме - добави Костадин Лазаров.

21 за Черноморец отбеляза Паулин Жардим, но от пейката на гостите дойде една-единствена точка.