Академик София-2 с втора титла в А група за три години

(Снимка: BGbasket.com)
19-04-2019 18:41 | BGbasket.com

Академик София-2 триумфира с титлата в А група - мъже, след като победи Черноморец в Бургас с 84:78 и така спечели финалната серия с 2-0 победи.

Това е втора титла за Академик във втория ешелон в последните три сезона, след като тимът от Правец бе №1 и през 2017-а.

За разлика от първата среща, този път Академик пое инициативата от самото начало. Отличен старт на Георги Дамянов за гостите ги държеше напред, като гардът вкара 10 от първите 19 точки за тима си.

След една четвърт Академик имаше аванс от 10, преди добри нападения на Черноморец да свалят до 5 разликата на старта на втория период. Академик продължи да бележи, но в средата на четвъртината след четири поредни тройки, бургазлии скъсиха само до една точка дистанцията, а първото равенство дойде при 35:35.

След страхотно полувреме за Паулин Жардим, Черноморец се оттегли само с две точки пасив на почивка - 39:41, като той реализира 17 само за 13 минути на паркета.

Третата част мина през няколко амплитуди, като Черноморец поведе с 5 в един момент, но след това силна серия на Академик отново им даде лека преднина.

И в последната четвърт играта вървеше точка за точка, но по-добрата успеваемост на гостите под коша запазваше лидерската им позиция. Съставът от Правец водеше с три точки преди с 28 секунди до сирената Георги Дамянов да реализира тройка, с която на практика приключи мача и сезона в А група.

Черноморец опита с нарушения да използва последните секунди и да търси чудото, но такова не се случи.

Дамянов завърши с 22 точки за успеха, Цветомир Чернокожев бе абсолютен господар под коша с 18 точки и 17 борби, а Николай Михайлов добави още 13 точки и 12 борби.

Жардим бе най-резултатен за Черноморец с 19 точки, но само две след почивката. 18 точки добави Робърт Георгиев, който излезе в края за пет лични нарушения, а Христо Николов завърши с 12 плюс 10 борби.