Нов късен обрат прати Академик София в Топ 5

(Снимка: facebook.com/beroebasketball)
01-02-2020 20:06 | BGbasket.com

Академик София се класира в първата петица на НБЛ след второто завъртане, след като се наложи над Черноморец с 99:94 с нов късен обрат.

Със своя успех и загубите на Академик Бултекс 99 и Черно море Тича в този кръг, Академик София е с 8 победи и 10 загуби и зае позиция в Топ 5, която му дава домакинско предимство в третата врътка.

Заради вирус Академик отново се справяше без Мартин Коцев, а с контузия се наложи да играе и Лъчезар Димитров, но съставът от Правец в пореден мач измъкна инфарктно успеха от съперниковия тим. Домакините играха основно само с шест баскетболисти, а Черноморец - с един повече.

И двата отбора не бяха особено концентрирани в защита, което доведе до силно резултатно начало на двубоя. Само за първите пет минути Академик вече имаше 20 точки на сметката си.

Въпреки че домакините наложиха контрол, Черноморец успяваше да се задържи на добро разстояние в първата четвърт.
В началото на втората бургазлии се доближиха само на три, а след поредица пропуски на Академик, Черноморец изравни до 37:37.

Резултатността спадна значително, особено за състава от Правец, който за 8 минути не бе успял да вкара и 10 точки. Гостите се стегнаха в защита и дори поведоха в резултата в последните минути от полувремето с няколко отлични нападения.

На почивка Черноморец се оттегли с аванс от 50:48, с обещаващ изглед за второто полувреме и четирима играчи с двуцифрен актив. 19 за Академик за 17 минути от първото полувреме записа Александър Милов, но домакините имаха твърде малко подкрепа от пейката.

Не мина и без нерви, след като играта се поднови със сериозни битки под коша, а за първи път Черноморец дръпна и с две атаки напред. Академик продължаваше да изпитва трудности да опази противника в правоъгълника, и оставаше догонващ. Гостите по нищо не отстъпваха и в стрелбата от тройката, въпреки че бяха в чужда зала.

Бургазлии държаха петте си точки аванс почти до края на третата част, с прекрасен процент от 80% от средно разстояние. Седем поредни точки на Николай Николов, включително и тройка почти със сирената обаче отново изравниха резултата - 75:75 преди заключителните 10 минути.

Черноморец продължи да е във вихъра си и в четвъртия период, като се откъсна със 7 напред, 7 минути преди края на двубоя, и държеше добре защитата. Всичко това обаче преди серия от 13-0 за Академик в следващите четири минути която не само обърна резултата, но и даде нелош аванс на домакините.

Оттам вече нарежението стигна връхна точка, бяха пропуснати доста стрелби, включително и наказателни удари, но домакините се справиха по-добре с овладяването на нервите, за да не отиде напразно финалният им рейд.

Черноморец се бори до последно, но игра без Джамал Кинг в последните две минути, заради пето лично нарушение, и силите не достигнаха за заключителен щурм.

Александър Милов завърши с 31 точки, Николай Николов добави 24, а Цветомир Чернокожев - 18 за успеха.

За гостите Джейлън Фишър реализира 23, 17 и 13 борби добави Миленко Велкович.