Балкан U16 ще играе за титлата след обрат срещу миналогодишния шампион

(сн. balkan-basket.com)
12-08-2020 18:35 | BGbasket.com

Балкан е първият финалист на Държавното първенство за момчета U16, което се провежда в Пловдив. В първия полуфинал в зала „Сила“ баскетболистите на Виктория Маринова спечелиха драматично срещу миналогодишния шампион Черно море Тича с 46:43. Ботевградчани изоставаха с 12 точки в средата на първото полувреме, но въпреки лошия старт, успяха да се върнат в мача и да се преборят за победата.

Съперник на Балкан в мача за титлата ще бъде победителят от другия полуфинал между домакина Академик Бултекс 99 и БУБА Баскетбол. Черно море Тича ще играе за третото място със загубилия отбор, като няма да се бори за златните медали в тази възраст за първи път в последните три години. Надпреварата завършва утре.

В памет на легендарния треньор Иван Колев срещата започна с минута мълчание. „Моряците“ започнаха срещата със серия от 8:0, докато ботевградчани отбелязаха първия си кош почти след шест минути игра. До края на първата четвърт имаше куп пропуски от страна и на двата тима, а след нея варненци водеха с 9:2.

Балкан изпитваше трудности да отбележи и в началото на втория период, което позволи на съперника му да дръпне с 14:2. Постепенно обаче ролите се размениха. „Зелените“ започнаха да намират верния път към коша и след серия от 13:2 стопиха пасива си само на точка, но на почивката Черно море увеличи преднината си на 22:17.

След паузата „моряците“ поддържаха крехък аванс, но малко повече от минута преди края на частта Балкан успя да поведе за първи път в мача, а последната част започна при 34:32 в негова полза.

Драмата продължи и през заключителната четвърт. След няколко равенства, Черно море поведе за кратко, но след това ботевградчани си върнаха водачеството и го удържаха до края.

Илиян Пищиков бе най-резултатен за победителите с 18 точки и 8 борби. Александър Гавалюгов отбеляза 10 точки, а силно се включи и Стефан Михайлов с 9 точки и 10 борби.

За Черно море нито един баскетболист не записа двуцифрен актив, като с по 9 точки се отчетоха Мерт Адем и Драгомир Митов.