Трилър прати литовци на пътя на Балкан в Шампионска лига

Номер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетбол
(сн. championsleague.basketball)

22-09-2020 18:34 | Мария Маринова

Нептунас Клайпеда е потенциалният следващ съперник на Балкан в квалификациите на Шампионска лига. Това стана ясно, след като в първия полуфинал в Ботевград днес тимът отстрани Лондон Лайънс със 77:73. Надпреварата очаквано започна при сериозни мерки за сигурност и без допускането на фенове по трибуните заради пандемията от коронавирус.

За да си осигури среща с Нептунас на финала, преди това тимът на Йовица Арсич трябва да отстрани беларуския Цмоки Минск. Мачът е от тази вечер 20:30 часа, отново в „Арена Ботевград“. Само победителят от групата ще получи квота за редовния сезон в Шампионска лига.

Първият двубой днес бе изключително оспорван, като до последно не се знаеше крайният победител. Лондон Лайънс успя да поведе с 6 точки след няколко минути игра, но в края на първата четвърт съперникът му обърна за 24:21. Литовският тим поддържаше аванс от няколко точки през втория период, а на почивката бе напред с 40:38.

Ситуацията не се промени значително и след паузата. На два пъти британците успяваха да изравнят, но не и да поведат, а двата тима оставиха развръзката за последните десет минути, които започнаха при 54:54.

Още началото на последната част усилията на Лондон Лайънс дадоха резултат и тимът успя да стигне до пълен обрат. Отговорът на Нептунас не закъсня и след серия от 13:2 тимът си върна водачеството при 71:65. Две минути преди сирената обаче литовците останаха без един от високите си играчи – Клайдас Метрикис, който трябваше да напусне след получено техническо нарушение, тъй като по-рано имаше и неспортсменски фаул. Тимът от Клайпеда имаше крехък аванс, но 44 секунди преди края съперникът им отново изравни за 73:73. До края обаче лондончани така и не успяха да се разпишат, Нептунас вкара общо четири наказателни удара и измъкна успеха.

Най-резултатни за победителите, които бяха едва с десетима баскетболисти в Ботевград заради проблеми с контузии, с по 15 точки бяха Джиугас Славинскас и Норбертас Гига (14 борби).

За Лондон Лайънс Матю Брайън-Аманинг вкара 16 точки, 13 отбеляза Джъстин Робинсън, а с 10 е Байрън Муленс.