Балкан с ударен старт на сезона в НБЛ

19-10-2020 20:38 | BGbasket.com

Балкан започна по категоричен начин новия сезон в Националната баскетболна лига. След като мачът им с Черноморец бе отложен, баскетболистите на Йовица Арсич стартираха с успех като гост Спартак Плевен със 102:61. Единствено първата част на срещата бе равностойна, след което отборът от Ботевград доминираше в зала „Балканстрой“.

За плевенския тим отново не игра контузеният Радослав Кочев, а по същата причина извън състава на съперника бе Станимир Маринов. „Зелените“ са в очакване на новия си чужденец Дарко Балабан, а групата за днешния мач бе допълнена с 19-годишния Николай Иванов. В игра за тях се завърна и Божидар Аврамов, който също се възстановяваше от травма, но Денислав Вутев не записа минути на терена. Венелин Христов също не се включи за плевенчани заради контузия.

В следващия кръг за Балкан предстои дерби срещу Берое у дома, докато Спартак почива.

ФОТОГАЛЕРИЯ

Двубоят започна изключително равностойно, като двата отбора непрекъснато си разменяха водачеството. Домакините обаче правеха изключително много грешки, а в комбинация със силния старт на Давонтей Джордан, вкарал 13 точки само за първата част, след края й Балкан водеше с 20:17.

На два пъти тимът от Ботевград повеждаше с 8 точки, но Спартак се възползва от няколко неуспешни атаки и намали за 27:28. Йовица Арсич взе прекъсване, а след него гостите отново започнаха да трупат разлика, като на почивката тя бе най-голямата в мача до момента при 49:33.

Подемът в играта на „зелените“ продължи и след паузата. Те започнаха полувремето с 15 поредни точки и се откъснаха с 64:33, а негативната серия за домакините бе прекъсната близо четири минути след началото на частта след тройка на Мартин Маринов. Малко след това обаче баскетболистът на Спартак трябваше да напусне терена след получено неспортсменско нарушение, тъй като по-рано му бе отсъден и технически фаул. Домакините изпитваха сериозни проблеми в нападение през цялата трета четвърт, вкараха само 8 точки в нея, а след края й изоставаха с 41:73.

В оставащото време двамата треньори завъртяха съставите си, като Балкан нямаше проблеми да спечели убедително. За натрупани лични нарушения Горан Остоич също не довърши мача. Гостите вкараха общо 14 тройки в срещата срещу 7 за съперника си, като доминираха и по останалите основни показатели.

Най-резултатен за успеха бе Давонтей Джордан с 18 точки. Тауан Ейджи завърши със 17 точки и 14 борби. С по 16 точки се отчетоха Крис Минков (5 тройки) и Николай Грозев (8 борби и 5 асистенции). Димитър Димитров добави 12 точки.

За Спартак Николай Маринов наниза 19 точки, с 11 е Тодор Тодоров.