Невероятен Черноморец не даде шанс на Левски Лукойл

(сн. facebook.com/blacksharksburgas)
18-01-2021 20:51 | BGbasket.com

Черноморец хвърли бомбата на кръга в Националната баскетболна лига. На свой терен в зала „Бойчо Брънзов“ тимът се наложи над Левски Лукойл с 93:75, нанасяйки му най-тежкото поражение от началото на сезона и общо трето, като взе и реванш за загубата в София през декември. Бургаският отбор водеше почти през целия мач и имаше предимство по почти всички показатели, но ключова се оказа много силната втора четвърт, спечелена с 22 точки разлика.

Освен контузените от дълго време Йордан Минчев и Асен Великов, в този мач треньорският тим на гостите също не бе в пълен състав, тъй като Димитър Ангелов отсъстваше заради операция на коляното. Тайрон Брейзълтън пък получи лека травма в срещата, но доигра мача. Георги Кендеров и Ангел Димитров пък вече не са в състава на домакините, а спряганото за ново попълнение Ангел Пейчинов също не бе в групата, но изгледа двубоя от залата.

Победата бе пета за Черноморец от 12 срещи, а в следващия кръг тимът гостува на Академик Пловдив. Левски Лукойл пък вече е с баланс 10-3, като му предстои домакинство на Спартак Плевен.

Стрелбата от тройката не потръгна и на двата тима на старта на срещата. Черноморец обаче имаше леко предимство заради по-стабилната игра в подкошието и поведе с 12:7 след силни изяви на Уендъл Люис. Седем минути след началото Левски Лукойл излезе напред за първи път в мача, но баскетболистите на Васил Евтимов бързо си върнаха водачеството и вторият период започна при 20:17 в тяхна полза.

В него обаче домакините напълно доминираха. Те започнаха със серия от 10:2 и много бързо натрупаха двуцифрена разлика. Съперникът им изпитваше сериозни трудности в нападение, докато играчите на Черноморец се разиграха и на почивката вече авансът им бе внушителен - 53:28.

Въпреки голямата разлика, бургаският тим не допусна отпускане след паузата и малко след подновяването на играта преднината на тима набъбна до 33 точки след петата тройка на Константин Коев. Последваха сравнително равностойни минути, но за разлика от много от предните си мачове, в този Левски Лукойл не успя да вземе превес в играта през третата четвърт и така преди последната част изоставаше с 49:73.

Гостите не се отказаха и шест минути преди сирената намалиха пасива си до 17 точки. В края обаче и умората натежа, а Черноморец отново качи разликата и без проблеми спечели убедително.

Отново титулярният състав на домакините вкара почти всичките точки в мача. Марвин Смит завърши с 24 точки и 16 борби за победителите. Константин Коев се отчете с 23 точки (5 тройки) и 9 борби, Уендъл Люис записа 20 точки и 7 борби, а близо до трипъл-дабъл остана Дианте Болдуин – 19 точки, 8 борби и 10 асистенции.

За Левски Лукойл приносът също бе основно от стартовата петица. Тайрон Брейзълтън вкара 16 точки, с 15 и 9 борби е Христо Захариев, Данило Тасич завърши с 12 точки и 13 борби,  Раян Райт също има дабъл-дабъл – 11 точки и 12 борби, а 10 точки добави Чавдар Костов.