Академик премина през ада, но оцеля в Плевен

26-01-2021 21:15 | BGbasket.com

Академик Пловдив постигна изключително трудна победа като гост на Спартак Плевен с 93:92. Двата тима изиграха много оспорван двубой с куп обрати, като трябваше да минат през продължение, за да определят крайния победител.

В този мач отборът от Плевен бе без Мартин Маринов, докато извън състава на съперника му остана Николай Николов. Заради технически проблеми в зала „Балканстрой“ нямаше пряко излъчване и срещата остана на тъмно.

Победата бе седма за Академик Пловдив от 15 срещи, като тимът продължава битката за четвъртото място в класирането, а в следващия кръг приема Балкан. Спартак пък вече е с баланс 3-11, като му предстои гостуване на Ямбол.

Йере Вучица вкара първия кош в мача, но след това домакините направиха серия от 14:4 и се откъснаха в резултата. Академик успя да свали разликата само на 2 точки, но след тройка на Тодор Тодоров домакините поведоха с 19:14 след десет минути игра.

Малко след началото на втория период гостите стигнаха до пълен обрат. Спартак обаче бързо си върна водачеството и поддържаше аванс от 2-3 точки, но на почивката баскетболистите на Йордан Янков отново обърнаха за 35:33.

Тимът на Александър Дяковски започна второто полувреме с 6 поредни точки. Последва нова серия от обрати, а преди решителната четвърт Академик водеше с 55:51.

В началото на заключителния период разликата за първи път стана двуцифрена – 61:51 в полза на гостите. Спартак обаче не се отказа и три минути преди края стигна до ново равенство при 68:68 след четвъртата тройка в мача на Цветослав Острев. В оставащото време пловдивският тим на няколко пъти повеждаше, но веднага след това домакините изравняваха. Десет секунди преди сирената Академик получи право да организира последна атака при 75:75, но изстрелът на Джахи Карсън не бе точен и мачът отиде в продължение. В него обаче домакините бяха без Любен Пасков и Тодор Тодоров, излезли за пет фаула.

Още в началото на добавените минути гостите дръпнаха с 6 точки и въпреки че на няколко пъти Спартак бе близо до нов обрат, успяха да удържат водачеството си до края. Изигралият силен мач Николай Маринов имаше възможност да донесе успеха на тима си в последната секунда, но стрелбата му от тройката не бе точна. Заради натрупани лични нарушения срещата не завършиха още Димитър Маринчешки, Горан Остоич и Джахи Карсън.

Йере Вучица бе в основата на успеха за Академик, като завърши срещата с 25 точки и 14 борби. Николай Титков вкара 17 точки, 16 има Джахи Карсън, а с 11 Антъни Гуджино.

За Спартак най-резултатен с 25 точки бе Николай Маринов, 22 точки и 7 асистенции има Цветослав Острев, като и двамата вкараха по 5 тройки. Димитър Маринчешки се отчете с 15 точки и 7 борби, а 13 точки добави Радослав Кочев.