Епично: Черноморец отказа Берое в руска рулетка с четири продължения

Номер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетбол
(Сн: facebook.com/blacksharksburgas)

30-01-2021 21:44 | BGbasket.com

Черноморец взе епична победа над Берое със 123:121 след уникалните четири продължения!

Така вече и официално Черноморец излезе на петото място в НБЛ пред Академик Пловдив и нанесе сериозен удар по амбициите на Берое за тройката. Бургазлии обаче не успяха да вземат предимство в директните двубои с Берое, след като в Стара Загора загубиха с две продължения с разлика от 5 точки.

Мачът бе решен след 60 минути игра, или четири продължения, като Черноморец умишлено прати мача в първото, и после в третото, за да гони тази разлика с над 5 точки, за да съхрани и амбиции за четворката. Домакините профукаха аванс от 17 точки в началото на второто полувреме, а Берое накрая направи възможното, именно за да остане с поражение под въпросните пет точки.

Николай Стоянов пропусна двубоя за Берое с травма от дербито срещу Академик Пловдив в Балканската лига. Седариан Рейнс отново не игра за старозагорци, а Костадин Лазаров, който се завърна преди три дни срещу Академик, днес пак отсъстваше.

Първата четвърт бе много равностойна и имаше няколко размени на водачеството, без някой да успее да вземе по-сериозна преднина. Това обаче се случи от средата на втората част, след страхотна серия на Черноморец. Разликата стана двуцифрена, а почивката дойде при 46:32. Бургазлии бяха отлични в подкошието, откъдето идваха повечето им точки, и почти не разчитаха на далечна стрелба в мача.

Именно тройките обаче върнаха Берое в мача, от минус 17 точки на старта на второто полувреме, до само четири разлика в края на третата четвърт. Старозагорци нямаха много опции в атака, но все пак съкратиха пасива и върнаха интригата за финалния период.

Още преди края тази трета част обаче и двата отбора бяха принудени да направят смени на основни състезатели, заради натрупани по четири фаула - Станислав Ваклинов за Берое и Евгени Хаджирусев за Черноморец. Вместо да се възползват от шанса и да стопят и тези оставащи 4 пункта пасив обаче, беройци допуснаха серия от 9-0 на Черноморец, при това доста лесно, и изостанаха със сериозните 13 точки с четири минути до края на мача.

Това обаче доста свали концентрацията на домакините и от 11 напред с по-малко от две минути до сирената, те допуснаха точно 11 точки в коша си! Брейди Роуз изравни до 78:78 с 11 секунди, оставащи на таблото.

Тук обаче се случи нещо куриозно - Берое фаулира, за да се опита да избегне продължение и да загуби само с под 5 точки. Дианте Болдуин отговори на хитростта на съперника, като пропусна и двата наказателни удара, за да има в крайна сметка добавени пет минути и да гони Черноморец успех, но вече с над 5 точки.

В продължението вече Берое бе без Ваклинов, а Черноморец - без Хаджрусев, след техните пети лични фаула.

Гостите поведоха за първи път от началните минути отново на старта на продължението и държаха аванс през почти всички пет до края. 27 секунди преди да прозвучи и тази сирена, Марвин Смит изравни за пореден път до 88:88 и прати мача във второ продължение.

Минута и половина преди края на добавеното време, при две пасив за Черноморец, мачът бе прекъснат от съдийската тройка, защото президентът на тима Васил Стоянов бе инструктиран да напусне залата от реферите, но той отказа. Това се случи точно след петото нарушение и на Уендъл Люис.

Същото стана и във второто продължение, като Берое води почти пет минути, но Черноморец изравни в края. И тук, отново, Болдуин вкара кош и получи правото да изпълни фаул, но бе посъветван от пейката да го пропусне, за да е резултатът 96:96, и бургазлии да продължат търсенето на успех с над 5 точки. Един след друг играчи напускаха за по пет нарушения, а в началото на третото Черноморец остана без топреализатора си Марвин Смит.

Нищо различно не предложи и третото продължение - Берое водеше, а Черноморец изравни в последната атака, като този път Болдуин вкара три наказателни удара за 109:109, за да докара работите до четвърто продължение!

В четвъртия добавен период, Черноморец поведе за първи път в продълженията, но как - с три поредни тройки на Константин Коев! Берое обаче отново се върна и младият Михаил Комбаков направи пълен обрат с тройка. Коев обаче не бе приключил с тройките, и вкара и четвърта в това продължение за 123:119.

Трима баскетболисти на Черноморец играха над 50 минути, Марвин Смит завърши с 36 точки и 21 борби! 33 точки и 10 борби добави Коев, 25 с 16 точки и 13 асистенции и трипъл-дабъл отчете Дианте Болдуин.

Павел Маринов игра 52 минути за Берое за 16 точки и 17 борби, 24 вкара Дерек Джийн. 24 добави и Брейди Роуз, а Симеон Илиев допълни 18 точки и 11 борби.